Разпределение на дивиденти при не работещо ЕООД

26.06.2019, 15:36 2569 4

26.06.2019, 15:36
Публикации: 645 / 23
На  ЕООД  е спряна дейността от 2014 г.Но има наличност по касата.Собственика иска да
вземи средства като дивидент и внесе съответно ДОД. Въпроса ми е следния
Трябва ли да пусне  ОК5,че дружеството работи?Но то няма да извършва  никаква дейност .Само собственика си взема парите.Но  баланса ,ще бъде различен от последния.Активите и пасивите  ще бъдат променени по раздели.След  изтичане на тримесечието трябва да се подаде  Д55.Няма да има приход и разход,а само разчет.Макар ,че при вноска на ДОД от името на фирмата ще има банкова такса.А има ли разход има и дейност. 
#1 | 26.06.2019, 16:10
Публикации: 11932 / 2174
Трябва ли да пусне  ОК5,че дружеството работи?

Подаването на ОКД5 е за това, че собственикът упражнява дейност. Това не значи автоматично, че дружеството работи.

А има ли разход има и дейност. 
Вижте ДР от Закона за счетоводството - там си е дадено определение на дружество без дейност. Вашето твърдение не е непременно правилно. :smile1:

Извън питането вече :
Скоро имаше една дискусия, която сега не мога да намеря. Подадено ОКД5 за съдружника и декларирано / в НСИ и ТР / , че фирмата няма дейност. Получават писмо от НАП да се явят , за  да бъдат глобени за неподадена декларация. Явно за НАП подадено ОКД5 означава и декларация по чл.92. Не съм съгласна с такава констатация, но помислете и върху това. Ще потърся темата.
#2 | 26.06.2019, 16:14
Публикации: 11932 / 2174
#3 | 26.06.2019, 17:22
Публикации: 9298 / 1557
Според мен разпределянето на дивидент не се третира като дейност, пждлежаща на (само)осигуряване.
Твърдението "има разход - има дейност " не е вярно поне във връзка с ГДД.. Вижте условията за фирма без дейност
#4 | 26.06.2019, 17:44
Публикации: 11932 / 2174
Според мен разпределянето на дивидент не се третира като дейност, пждлежаща на ..

Според мене имаме извършване на управленска дейност - свиква се ОС , провежда се и се вземат решения. Отделно администрирането на подаване на декларации и плащания.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група