Платен отпуск след отпуск по майчинство за 2 деца

25.06.2019, 23:49 1505 13

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


El Mar

  • Публикации: 10 / 0
В отпуск по майчинство и гледане на дете до 2 год съм от средата на 2015 година - първо за първото ми дете, а след това и с второто (бях в болнични преди раждането на второто, но не съм се връщала на работа). Имам отложен платен отпуск 10 дни от 2014, за 2015 не е ползван (планиран бе за времето когато излязох в отпуск по майчинство).  Колко дни платен отпуск имам натрупан към днешна дата (годишния е 20 дена) и какви са изискванията за използването му? Благодаря за помощта!

ХХХХХ

  • Публикации: 6168 / 895
Имате право на всичкия отпуск,  който не сте отложили поради ползването на друг вид отпуск (болнични, майчинство). Имате право да го ползвате до две години след връщането на работа.  Нужно е да подадете молба/заявление и работодателят да разреши.

El Mar

  • Публикации: 10 / 0
Благодаря много!  Всъщност, попитах, защото четох нещо за 2год. давност на всякакъв вид отпуск, а на мен първият остатъчен отпуск ми е от 2014? А ако сега изляза в неплатен по чл.167a от КТ (без да се връщам на работа) платеня отпуск продължава да се трупа, без да се налага да подавам/отлагам нищо?

P.G.H.R.

Да, отговорът на Хиксовете по-горе е валиден и за тези въпроси.  :smile1:

El Mar

  • Публикации: 10 / 0
Благодаря за помощта!  И още един въпрос: Ако отпускът за гледане на дете до 2 год. свършва в петък, то отпускът по чл. 167, 4а следва да започне от следващия ден (събота) или от първия работен - понеделник ? Задължително ли е отпуска да е за гледане на детето, за което съм била в отпуск за гледане на дете до 2 год или може да е за по-голямото дете?

El Mar

  • Публикации: 10 / 0
Може ли някой да помогне, моля? Времето изтича-трябва ли отпускът да е от събота и задължително за по-малкото дете?

P.G.H.R.

Отпуск по чл. 167а се ползва за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
Можете да ползвате първо този за по-голямото дете, ако не е навършило 8 г. и след това за по-малкото.
Можете да ползвате и 5 м. от тези на съпруга ви, ако той работи по ТД.
Отпускът по чл. 167а може да започне от понеделник, не е задължително да го пускате за събота и неделя, ако предишния отпуск свършва в петък. Брои се в календарни дни. Можете да го ползвате на части, т.е. да го прекъсвате и после да го продължавате.
Ако сте самотна майка можете да ползвате за 2-те деца по 6+6 месеца.
 :smile1:

El Mar

  • Публикации: 10 / 0
Да, това ми е ясно...въпросът е, че кадровикът иска да пусна отпуска от събота (неработен ден) след приключване на отпуска до 2 год (който изтича в петък) или, за да го пусна от понеделник- да имам отработен ден. има ли основание?

P.G.H.R.

Няма и никъде няма такова изискване в нормативната база.
Вие, ако решите да се върнете на работа няма да се върнете в събота, нали така.
И не сте длъжна предварително да ги уведомявате, че се връщате на работа.
Можете да отидете до работното си място предварително, за да подадете заявлението за следващия отпуск или да им го изпратите по пощата, по куриерска фирма (с обратна разписка) пак предварително.
А как ще реагира т.нар. от вас "кадровик", ако от понеделник, примерно, си вземете болничен?
Какво ще направи? Ще ви накара да отработите 1 ден, за да го приеме ли?
Ами тя ситуацията е аналогична.  :smile1:
Става дума просто за 2 дни повече, които изхабявате от отпуската без да е нужно.
Очевидно човекът се опитва да се прави на педантичен или не си е научил законите...

El Mar

  • Публикации: 10 / 0
Благодаря много! ЧР ме прати да се консултирам с НОИ и те отговориха абосолютно същото като Вас! :give_rose:

El Mar

  • Публикации: 10 / 0
...и още един въпрос по темата с неплатения отпуск до 8 год - имам ли право на болнични (за някое от децата или за мен) по време на този отпуск, и ако да - как се оформя-праща се молба до работодателя за прекъсване на неплатения и после, след края на болничния, за продължаването му или всичко това става автоматично (достатъчно е само да пратя болничния на работодателя)?

P.G.H.R.

Да, трябва да прекратите ползването на отпуск на осн. чл. 167а от КТ и след това да пускате болнични.
След което можете да продължите ползването на отпуска, но с ново заявление.
Нищо не става автоматично, за всяка подобна промяна трябва да дадете собственото си волеизявление.
Имайте пред вид, че тези промени не могат да стават "от днес за утре", има си определени срокове.
Е, ако работодателят е сговорчив може и веднага да разреши, но не е редно.

El Mar

  • Публикации: 10 / 0
Благодаря за отговора!... Но какви са тези срокове, колко са дълги и за какво? Ако детето се събуди в 3 през нощта с шарка и температура? Пращам болничен + молба за прекъсване на работодателя, а като се оправи и личния лекар даде бележка, че е клинично здраво - заявление за отпуск по 167а (от деня следващ края на болничния) на работодателя (който той не може да откаже), без да се връщам (но в моя случай изискваха и одобрена молба от пряк ръководител...)?.............при такава динамика (разаболяване/оздравяване) при малко дете, за какви срокове може да става дума?

P.G.H.R.

За прекратяване, можете да го прекратите едва ли не веднага, но съгласно чл. 49 от НРВПО, цитирам:
Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.
(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.

Това е. Трябва да решите дали ще разполагате с 10 дни от момента на прекратяването до момента на следващото заявление.
Е, разбира се, можем да си прдставим следната ситуация:
вдига детето температура, водите го на лекар, дават ви 10-15 дни болнични, търчите при работодателя, подавате заявление за прекратяване и веднага заедно с него и заявление за продължаване на ползването.
И така... не знам колко пъти.
Аз бих казала, че най-добре е милото дете хич да не се разболява.  :smile1: :smile1: :smile1:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook