Платен отпуск след отпуск по майчинство за 2 деца

25.06.2019, 23:49 767 9

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

El Mar

• Публикации: 8 / 0
В отпуск по майчинство и гледане на дете до 2 год съм от средата на 2015 година - първо за първото ми дете, а след това и с второто (бях в болнични преди раждането на второто, но не съм се връщала на работа). Имам отложен платен отпуск 10 дни от 2014, за 2015 не е ползван (планиран бе за времето когато излязох в отпуск по майчинство).  Колко дни платен отпуск имам натрупан към днешна дата (годишния е 20 дена) и какви са изискванията за използването му? Благодаря за помощта!

ХХХХХ

• Публикации: 6007 / 874
Имате право на всичкия отпуск,  който не сте отложили поради ползването на друг вид отпуск (болнични, майчинство). Имате право да го ползвате до две години след връщането на работа.  Нужно е да подадете молба/заявление и работодателят да разреши.

El Mar

Благодаря много!  Всъщност, попитах, защото четох нещо за 2год. давност на всякакъв вид отпуск, а на мен първият остатъчен отпуск ми е от 2014? А ако сега изляза в неплатен по чл.167a от КТ (без да се връщам на работа) платеня отпуск продължава да се трупа, без да се налага да подавам/отлагам нищо?

P.G.H.R.

Да, отговорът на Хиксовете по-горе е валиден и за тези въпроси.  :smile1:

El Mar

Благодаря за помощта!  И още един въпрос: Ако отпускът за гледане на дете до 2 год. свършва в петък, то отпускът по чл. 167, 4а следва да започне от следващия ден (събота) или от първия работен - понеделник ? Задължително ли е отпуска да е за гледане на детето, за което съм била в отпуск за гледане на дете до 2 год или може да е за по-голямото дете?

El Mar

Може ли някой да помогне, моля? Времето изтича-трябва ли отпускът да е от събота и задължително за по-малкото дете?

P.G.H.R.

Отпуск по чл. 167а се ползва за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
Можете да ползвате първо този за по-голямото дете, ако не е навършило 8 г. и след това за по-малкото.
Можете да ползвате и 5 м. от тези на съпруга ви, ако той работи по ТД.
Отпускът по чл. 167а може да започне от понеделник, не е задължително да го пускате за събота и неделя, ако предишния отпуск свършва в петък. Брои се в календарни дни. Можете да го ползвате на части, т.е. да го прекъсвате и после да го продължавате.
Ако сте самотна майка можете да ползвате за 2-те деца по 6+6 месеца.
 :smile1:

El Mar

Да, това ми е ясно...въпросът е, че кадровикът иска да пусна отпуска от събота (неработен ден) след приключване на отпуска до 2 год (който изтича в петък) или, за да го пусна от понеделник- да имам отработен ден. има ли основание?

P.G.H.R.

Няма и никъде няма такова изискване в нормативната база.
Вие, ако решите да се върнете на работа няма да се върнете в събота, нали така.
И не сте длъжна предварително да ги уведомявате, че се връщате на работа.
Можете да отидете до работното си място предварително, за да подадете заявлението за следващия отпуск или да им го изпратите по пощата, по куриерска фирма (с обратна разписка) пак предварително.
А как ще реагира т.нар. от вас "кадровик", ако от понеделник, примерно, си вземете болничен?
Какво ще направи? Ще ви накара да отработите 1 ден, за да го приеме ли?
Ами тя ситуацията е аналогична.  :smile1:
Става дума просто за 2 дни повече, които изхабявате от отпуската без да е нужно.
Очевидно човекът се опитва да се прави на педантичен или не си е научил законите...

El Mar

Благодаря много! ЧР ме прати да се консултирам с НОИ и те отговориха абосолютно същото като Вас! :give_rose:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook