Приспадане на режийни разходи при договор за СМР

21.06.2019, 11:28 2229 2

21.06.2019, 11:28
Публикации: 582 / 118
Фирма извършва СМР. На обекта ползва ток, вода и охрана, които са за сметка на възложителя. Според записаното в договора при фактурирането от общата стойност на СМР-то следва да се приспаднат 1% режийни разходи. Притеснява ме дали това намаление на данъчната основа ще се признае, защото го няма сред изброените в чл.26 от ЗДДС. Или фактът, че така е договорено да се изчислява дължимата от клиента сума за плащане, е достатъчен?

(2) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер.
#1 | 21.06.2019, 12:32
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Правилното е, режийните да се плащат от Вашата фирма към възложителя на база издаден данъчен документ. С това приспадане на 1% от извършеното СМР се намалява данъчната основа на Вашата доставка неоснователно. Като знам обемите в строителството, от 1% СМР може да се набере сума, която неминуемо ще привлече вниманието на данъчния орган :smile1: А може далеч да надхвърли документално обоснованите разходи, платени от възложителя за ток, вода и охрана.
#2 | 21.06.2019, 14:00
Публикации: 582 / 118
Благодаря! И аз мисля така :(  Изпълнителят нито има право да си намали данъчната основа и прихода от СМР-то, нито може да отчете данъчно признат разход.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група