Трудов договор за опредлени дни

20.06.2019, 11:32 394 11

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


patence

  • Публикации: 97 / 3
Здравейте, имам нужда от малко помощ.
Малко заведение ще назначава сервитьорка само за определени дни, т.е. петък, събота и неделя. Единствен договор ще й бъде. Дотук съм чл. 114 във връзка с чл.67, ал.1, т.1 ( в ув.62 т.8 избирам 12 ). Искам да включа и чл.70 и как е правилно да го изпиша: чл. 114 във връзка с чл.67, ал.1, т.1 и чл.70, ал.1 или само чл. 114 във връзка с чл.70, ал.1 ?
Другото ми питане е относно продължителността на раб. време. Съобразено е с натовареността на заведението. Петък - от 18:00ч. до 23:00ч. ( 5 часа ), събота - от 13:00ч. до 23:00ч. ( 10часа ), неделя - от 13:00ч. до 22:00ч. ( 9 часа ).  Според мен така не превишавам 3 дни * 8 часа = 24 часа, за да премине на СИРВ. Така ли е или греша дотук?

P.G.H.R.

Така е, аз бих ползвала само чл. 114 във вр. с чл. 70 (1), за да не се претрупва излишно.
Графикът бих го направила отделно от ТД с друга заповед и едно текстче, че при необходимост ще претърпи корекции (например, ако правите ремонт и заведението не работи).  :wink1:

Pupeshche

  • Публикации: 2267 / 240
114 няма ли да го направи сложно откъм Д1 или вие изрично искате да е записано, че не работи през седмицата по някаква причина?

patence

  • Публикации: 97 / 3
Така е, аз бих ползвала само чл. 114 във вр. с чл. 70 (1), за да не се претрупва излишно.
Графикът бих го направила отделно от ТД с друга заповед и едно текстче, че при необходимост ще претърпи корекции (например, ако правите ремонт и заведението не работи).  :wink1:

Трябва ли да правя график всеки месец, ако часовете и дните са винаги така? Или с такова работно време, това автоматично ме отнася към сумирано изчисляване? СИРВ не ми е много ясен, та ако задавам глупав въпрос, се извинявам :) Аз си мисля, че не е нужен график, освен ако не превиши тези 24 часа отработени всяка седмица или 96 часа за месеца (примерно юли). В това не съм сигурна... 


patence

  • Публикации: 97 / 3
114 няма ли да го направи сложно откъм Д1 или вие изрично искате да е записано, че не работи през седмицата по някаква причина?

Нямам идея как ще е с Д1, тепърва ще се боря с нея :) Спрях се на чл.114, защото наистина няма да работи през останалото време и искам при евентуална проверка да няма проблеми. Ако има по-добра възможност, споделете.

P.G.H.R.

Всъщност, вашето не е график, а конкретизация на работното време.
Ако винаги ще е такова бих го регламентирала само с една заповед, в която и работникът да се подпише, че е запознат и за това ви подсказах евентуално да вкарате текст, че при необходимост ще се променя.
Ако се наложи да промените работното време ще го направите с последваща заповед.
Чл. 114 действително понякога създава проблеми, колежката може би има пред вид, че като ще работи 24 ч. седмично бихте могли да я назначите на осн. чл. 67 (1), но за по-малко часове.
Но по-добре тя да каже какво е имала пред вид.  :smile1:

patence

  • Публикации: 97 / 3
Всъщност, вашето не е график, а конкретизация на работното време.
Ако винаги ще е такова бих го регламентирала само с една заповед, в която и работникът да се подпише, че е запознат и за това ви подсказах евентуално да вкарате текст, че при необходимост ще се променя.
Ако се наложи да промените работното време ще го направите с последваща заповед.
Чл. 114 действително понякога създава проблеми, колежката може би има пред вид, че като ще работи 24 ч. седмично бихте могли да я назначите на осн. чл. 67 (1), но за по-малко часове.
Но по-добре тя да каже какво е имала пред вид.  :smile1:

Разбрах Ви. Значи до тук съм в правилната посока. Примерно юли се падат 12 дни и 96 часа. Нямам превишение. В края на месеца в Д1 ще си посоча общо отработените 12 дни. И приключвам.
А ако е с уговорката, ако няма клиенти да работи по-малко, съответно, ако е натоварено повече (то по принцип баш такава си е уговорката :) ) , тогава си го правя сумирано, за да се проследят часовете. В този вариант не ми е ясно, трябва да имам график и той да е предварително направен и сложен на видно място за текущия месец. Как го правя в моя случай, с първоначалните зададени времеви часове и после във ведомостта коригирам спрямо реалните или?

P.G.H.R.

За да не се разпростирам ви предлагам да си прочетете подробно
тази
и тази статия
и този отговор на въпрос, които ще ви помогнат да си изградите концепция и да решите как точно да оформите ситуацията документално.
Защото на края, при евентуална проверка, вие ще отговаряте за решенията си, а не аз, нали така...  :smile1:
Материалите, които ви предлагам доста цялостно обясняват за какво става дума. :good:

bobo

  • Публикации: 2738 / 366
При СИРВ-а графикът е предварителен, с него се запознават работниците. При нужда се променя със същата процедура.

patence

  • Публикации: 97 / 3
Благодаря за статиите, освен последната, другите ги бях прочела вече. Но все още се колебая. И затова стигнах до извода, че е може да е по чл.114 и да е на сумирано. Лицето е назначено по чл.67 на 4 часа, но още не е постъпило на работа. Това ще стане утре. Затова сега си мисля да залича това уведомление и да пусна ново с код 12.
Колебанието ми е дали да правя заповед с тези часове или направо да уточня, че ще работи по график. Ясно ми е , че и двете се оформя извън договора, а в самия д-р какво трябва да запиша за продължителността ; по график?

P.G.H.R.

Според чл. 66 от КТ начинът на работа (по график или стандартно работно време) не е задължителен за вписване.
Аз предпочитам да оформям тези подробности с допълнителни заповеди, защото ми дава възможност да реагирам по-гъвкаво на обективните обстоятелства.

patence

  • Публикации: 97 / 3
Според чл. 66 от КТ начинът на работа (по график или стандартно работно време) не е задължителен за вписване.
Аз предпочитам да оформям тези подробности с допълнителни заповеди, защото ми дава възможност да реагирам по-гъвкаво на обективните обстоятелства.
Чл. 66. Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
8. продължителността на работния ден  - пиша 8 часа, останалото допълнително го уточнявам.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook