Компенсац.вноска по закона за хората с увреждания

17.06.2019, 12:21 2742 5

17.06.2019, 12:21
Публикации: 13 / 1
С цел гарантиране на заетостта на хората с трайни увреждания в обичайна работна среда законодателят е предвидил, че работодателите с 50 до 99 служители и работници са длъжни да осигурят работа на поне едно лице с трайни увреждания
При неспазване на задължението си работодателят ще дължи ежемесечна компенсационна вноска в размер на 30% от минималната работна заплата за всяко незаето работно място за човек с трайни увреждания.

Някой има ли информация къде точно се внася тази вноска-институциите ме прехвърлят помежду си...
#1 | 17.06.2019, 13:47
Публикации: 1302 / 183
Е тЕ това е при нас!  :noexpression:
Правят се едни закони, но в тях най-важните неща се се знаят:
- кой следи и отговаря за изпълнението;
- кой е упълномощен да санкционира;
- и къде се внасят санкциите или каквото там трябва да се плаща!!!

Да искаш да дадеш едни пари и да нямаш възможност да ги дадеш, след което те глобяват, че не си ги дал.
Уфффффф, може да полудее човек...  :(

А между другото, много фирми се "изхитриха" и се "раздробиха", т.е. разцепиха фирмата на няколко по-малки с персонал под 50 човека, за да заобиколят задължението.
#2 | 17.06.2019, 15:09
Публикации: 94 / 7
За съжаление не мога да помогна, но ще съм благодарна, ако споделите информацията, след като успеете да изясните какво, къде и как. Четейки въпроса ми изникват и други въпроси - а декларират ли се по някакъв начин тези вноски, как се осчетоводяват  :question:
#3 | 17.06.2019, 15:38
Публикации: 13 / 1
Вече говорих с Инспекцията по труда,нищо не знаят.Препращат ме към НАП,те били събирали задълженита.В НАП не бяха чували за такава вноска,естествено не ги събират те.Пак звъня в Инспекцията по труда,но от сутринта нямат свободен оператор.Зададох въпроса на страницата на Министерството на труда и соц.политика,ако ми отговорят ще споделя.
#4 | 21.06.2019, 13:07
Публикации: 1 / 0
#5 | 21.06.2019, 15:42
Публикации: 1302 / 183
Благодарим ти, mariyadimi_78  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група