Такса PAY PAL и себестойност на стоки

11.06.2019, 17:31 2893 6

11.06.2019, 17:31
Публикации: 52 / 1
Здавейте,
Имам фактура от Китай, където освен стойността на стоките има и такса PAY PAL.
В счет. стандарт ( НСС) пише че в стойността на стоките НЕ СЕ включват финасовите разходи.
Т.е. в склада следва да заприходя стоките от Китай, като изключа последния ред от фактурата от китайския им производител, а именно таксата PAY PAL.
Обаче стоките са заприхождавани с тази такса досега. Ако не намеря норматив в който се казва че PAY  PAL е финансова институция мога да продължа така. Смятам че няма официално становище че таксите PAY PAL са финасов разход, защото PAY PAL не е е призната финасова институция. Вие какво мислите?
#1 | 12.06.2019, 10:29
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Pay Pal няма нищо общо в случая. Въпросната такса е начислена от китайската фирма и влиза в стойността на придобиване на стоките. Да, тя компенсира китайската фирма за удържаните финансови разходи при получаването на сумата изпратена от Вас, но не представлява финансов разход за дружеството Ви.

Приятна работа.
#2 | 12.06.2019, 11:49
Публикации: 52 / 1
Благодаря
PAY PAL таксите щом влизат във фактурата, престават да бъдат финансови разходи. Започват да са компенсиращи разходи за да доведе китаеца стоките до България. Затова аз си оскладявам стоките с тази такса.
Ако ви помоля да посочите нормативи или практика за тези операции ще Ви затрудня ли?

#3 | 12.06.2019, 13:08
Публикации: 11934 / 2174
PAY PAL таксите щом влизат във фактурата, престават да бъдат финансови разходи. Започват да са компенсиращи разходи за да доведе китаеца стоките до България.

Принципно няма такси PAY PAL . Има такса за получаване на пари чрез тази система. И не мисля, че тези разходи са "компенсиращи" / каквото и да значи това / , за да дойде стоката до България.
#4 | 12.06.2019, 15:19
Публикации: 52 / 1
здравейте delphine,
ок приемам че са такси за получаване на пари чрез PAY PAL, а не такси на PAY PAL.
Т.е. китайците получават по-малко пари от мен по дадена ф-ра,  защото PAY PAL  ги таксува за това. Или ако имам ф-ра за 100 лв., а ще получа:
100-такса за получаване на пари PAY PAL=90 ( да предположим 90лв. )
така излиза че стоката китайците не ми я продават на 100 лв., както е договорено, а по-малко
за да изпълнят подписания договор и уговорената цена на стоките, китайците ми добавят ред във фактурата си с тази такса
Вие сте на мнение че таксата не трябва да завишава стойността на стоките при оскладяването й?

#5 | 12.06.2019, 15:25
Публикации: 11934 / 2174
Според мене това, че се налага да бъде платена тази такса за получаване на пари чрез  PAY PAL  не означава, че Вие не сте платили договорената цена . Точно нея сте си платили, а те имат задължението да си платят за услугата на  PAY PAL  . Дори, ако отидем по-далече би следвало да е договорено тази такса за чия сметка да бъде. В случая все едно те Ви я префактурират. Аз не бих я включила в стойността на стоките . Дори бих потърсила правомерно ли ми я начисляват .
В крайна сметка Вие ще си прецените как да постъпите - сигурна съм, че има аргументи и в двете посоки.
#6 | 12.06.2019, 16:20
Публикации: 52 / 1
Благодаря
разбрах насоката Ви-да си погледна договора и какво пише там за таксите по получаването на сумата за заплащането на ф-рата.
Ако пише че ги плаща клиента - ги осчетоводявам като текущ разход.
И не следва да оскладявам стоките с този текущ разход.
Благодаря на всички, че ми помогнахте да си изясня случая.


Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група