Договор за управление и ТЕЛК

05.06.2019, 20:46 2352 4

05.06.2019, 20:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Имам проблем и нужда от насока, но не знам къде да публикувам въпросите си, за което се извинявам!
Аз съм с ТЕЛК и макар и малка инвалидната пенсия покрива част от лекарствата ми. Много неудобна и нежелана съм за работодателите по принцип. Карали са ме да пиша Предизвестие без дата и пр... и пр...
Намерих добра работа, но ме уведомиха, че ще бъда с Договор за управление. То и длъжността е отговорна.
Но от цялото четене насам-натам не разбрах този Договор за управление не се счита за трудов стаж, нали? А трябва ли да се самоосигурявам?  Трудовият стаж е много ценен за мен предвид здравето ми. И още: с такъв вид договор ще имам ли право на инвалидната си пенсия и добавките от Социални грижи?
#1 | 05.06.2019, 21:03
Публикации: 34 / 3
Счита се за трудов стаж. Осигуряването е като при ТД. Проблем ще имате само с прекратяването, то е различно. ДУК се прекратява от УС на фирмата.
#2 | 05.06.2019, 21:17
Публикации: 9297 / 1557
Абе ако този ДУК е такъв, каквито обикновено са ДУКовете,  едва ли се зачита за трудов стаж. По простата прчина, че се сключва по Законаза задълженията и договорите, а не като трудов договор по КТ.
По-важното е, че стажът по ДУК се зачита за осигурителен стаж. Осигуровките се внасят аналогично както при ТД. Отражението върху бъдещи и настоящи пенсии, болнични и т.н. е аналогично на ТД.
#3 | 06.06.2019, 09:54
Публикации: 2 / 1
Здравейте, ще споделя от личен опит мнението ми за ДУК. Бях управител в ЕАД с ДУК. Няколко месеца след освобождаването ми, дружеството обяви несъстоятелност. Имах да получавам възнаграждения. Когато синдикът се разпореди с имуществото и ме включи в списъка с лицата, които имат да взимат пари от него, съдът определи, че не мога да се наредя в списъка на лицата, имащи да получават пари по трудово правоотношение тъй като било граждански договор и ме нареди наравно с всички останали кредитори. С две думи останах с пръст в уста. Просто да го имате предвид. Иначе всичко останало по отношение на осигуряването е както при трудовите договори.
#4 | 06.06.2019, 20:09
Публикации: 2 / 0
Сърдечно благодаря за отговорите!
Здраве и късмет желая на всички ви :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група