Как е правилно: 1 или 4 граждански договора?

04.06.2019, 17:16 1017 8

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


byrborina

  • Публикации: 89 / 3
Дружество,- ООД ,с дейност театрални представления,  възлага, на ФЛ, студент, да участва за период от 4 месеца - от 01.05.19г до 30.09.2019г., в постановки на дружеството. Хонорарът му, в размер на 500 лв месечно ще се изплаща в края на всеки месец. общо за период ще получи 2000лв., но ще му бъдат изплащани на части, в края на всеки месец.
Мога ли да оформя това в един граждански договор кто фиксирам 4 дати на изплащане на възнаграждението- 31.05, 30.06 и31.08 и 30.09.2019г. или е добре да се оформи в 4 отделни граждански договори?

marpan_64

  • Публикации: 5650 / 472
Според мен 4 отделни договора, за да не се тълкува като прикрит трудов договор.

byrborina

  • Публикации: 89 / 3
да, и аз от това се опасявах, защото искатвсеки месец по 500лв. Благодаря Ви!

myselff

  • Публикации: 66 / 3
Здравейте, аз имам случай при който лицето има три граждански договора, но плащането ще бъде в един месец и следните ситуации:
1. Лицето е на трудов договор и получава възнаграждение примерно 1300лв, сумите по гражданските договори са едната над МРЗ, а другите 2 под МРЗ. Как изчислявам осигуровките и данъка?- за всяко плащане по всеки отделен договор или върху общата сума получаваща се от трите граждански?
2. Лицето е на трудов договор над МРЗ и е с ТЕЛК- сумите и по трите плащания са под МРЗ, сумарно и трите са също под МРЗ? удържам ли нещо?
Благодаря предварително за споделените мнения :wink1:

ХХХХХ

  • Публикации: 6197 / 900
Щом лицето работи по ТД, върху всеки ГД се начисляват и внасят осигуровки до достигане на максималния осигурителен доход. Няма значение дали сумата по ГД е под или над МРЗ. Разликата при ТЕЛКа е единствено в данъка - според сумите може да не се удържа.
Добре е сметките да са за всеки ГД поотделно. Д1може да е една, ако ГД са в един месец.

NIP

  • Публикации: 31 / 0
Ако лицето е пенсионер -по ГД може само ЗО нали?

Lila

  • Публикации: 43 / 6
Ако е пенсионер и има ГД със сума под МРЗ, след намаляване на НПР няма осигурителни вноски, включително и за ЗО,тъй като е осигурено от държавния бюджет.
 Справка: 
ЗЗО
..........чл.40...ал.1
точка 4. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд - размерът на пенсията или сборът от пенсии, без добавките към тях; вноските са за сметка на държавния бюджет и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят;..."

Lila

  • Публикации: 43 / 6
Допълвам кам горното - ако е пенсионер и има ГД под МРЗ и няма трудов договор.

ХХХХХ

  • Публикации: 6197 / 900
С уговорката, че не разбрах какво точно питате:

Ако пенсионер  е с ГД под МРЗ и няма друг осиг.доход (ТД, и т.т.) няма никакви осигуровки.
Ако същия пенсионер получава доход по ГД над МРЗ (след НПР), може да избира дали да се осигурява за пенсия или не, но здравното е задължително.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook