Смяна на управител на ООД

27.05.2019, 11:34 566 9

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


terez

  • Публикации: 29 / 0
Здравейте!
ООД е с нов управител , като вписването е направено на 21.05.2019г. в ТР. Въпросът ми е след като стария управител, който е и съдружник и собственик и е бил на трудов договор като управител в дружеството, откога следва да се прекрати договорът му в НАП?

Калиоп Агро

  • Публикации: 82 / 5
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 1 | 27.05.2019, 13:48
В 7 дневен срок от прекратяването на трудовия договор - чл. 62, ал 3 от КТ

P.G.H.R.

Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 2 | 27.05.2019, 13:57
До колкото разбирам тя не пита кога трябва да подаде уведомлението, а считано от кога трябва да прекрати  договора.
Аз се замислям върху друго, необходимо ли е изобщо да го прекратява...
Ако да, то датата на прекратяване би следвало да се определи от настоящия и предишен управители.

terez

  • Публикации: 29 / 0
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 3 | 27.05.2019, 14:16
Благодаря Ви за отговорите! А след като новият управител е пенсионер и се самоосигурява в собствено ЕООД, необходимо ли е да се подава декларация за осигуряване  в ООД-то?

ХХХХХ

  • Публикации: 6128 / 889
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 4 | 27.05.2019, 15:37
Благодаря Ви за отговорите! А след като новият управител е пенсионер и се самоосигурява в собствено ЕООД, необходимо ли е да се подава декларация за осигуряване  в ООД-то?
Зависи.
Новият управител съдружник ли е в това ООД?
По силата на какво управлява (учредителен акт,  ДУ, ТД...) ?

terez

  • Публикации: 29 / 0
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 5 | 27.05.2019, 16:20
Новият Управител е съдружник и собственик в ООД-то и ще управлява по силата на Договор за управление, в който е посочено, че с доп. анекс, ще се определи възнаграждение за сметка на дружеството.

ХХХХХ

  • Публикации: 6128 / 889
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 6 | 27.05.2019, 18:52
Щом ще управлява  по Договор за управление и ако не върши друга работа в дружеството, не подава декларация за самоосигуряване  в ООД-то. Като управител си се осигурява по ДУ и няма значение, че е персионер.

terez

  • Публикации: 29 / 0
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 7 | 28.05.2019, 08:33
Добро утро! В договора няма определено възнаграждение, само е записано, че с доп. анекс ще се определи възнаграждение, което е за сметка на дружеството, в този случай следва ли да се осигурява по Договор за управление и има ли вариант да не се осигурява в ООД-то?

ХХХХХ

  • Публикации: 6128 / 889
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 8 | 28.05.2019, 08:59
Има два начина да не се осигурява в ООД-то: 1. ООДто да няма дейност, 2. Този съдружник да не упражнява никаква дейност в това ООД.
Има и два случаяа, при които подлежи на самоосигуряване в ООД-то си без да прави реални вноски: 1. Подлежи на самоосигуряване и на друго основание и е избрал да внася осигуровки чрез друг БУЛСТАТ, 2. На друго място в е осигурен на максимума.

Относно ДУ: при безвъзмезден договор няма възнаграждение и може да се тълкува, че че няма осигуровки. Аз лично не съм съгласна с това, защото в КСО е казано: "Осигуровките за са върху възнаграждението, но не по-малко от МОД за управители за съответната дейност". МОД при всички случаи е повече от от 0.
От друга странна, ДУ е сделка между свързани лица и всяко отклонение от пазарните цени подлежи на санкция по ЗКПО.

Не искам да натрапвам личното си мнение. Давам Ви само някои теми за размисъл. В края на краищата решенията се вземат от собственика и управителя и те си носят отговорността. От Вас се иска да се запознаете с всички факти, да предложите решения, да информирате за очакваните разходи, за евентуалните проблеми и санкции.

valenciq

  • Публикации: 184 / 17
Re: Смяна на управител на ООД
Отговор 9 | 28.05.2019, 11:19
Добро утро! В договора няма определено възнаграждение, само е записано, че с доп. анекс ще се определи възнаграждение, което е за сметка на дружеството, в този случай следва ли да се осигурява по Договор за управление и има ли вариант да не се осигурява в ООД-то?

След като лицето се самоосигурява в собствено ЕООД, в ООД-то е съдружник и управител и има ДУ без възнаграждение към момента, трябва да подаде ОКД-5 за започване на дейност през ООД-то, но ще е  без осигуряване.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook