Назначаване на Управител

27.05.2019, 15:09 3058 8

27.05.2019, 15:09
Публикации: 9 / 0
Здравейте ,имам следния казус: ЕООД  назначава по съдебно решение  физическо лице което не е собственик на капитала. Може ли това лице да бъде назначено на трудов договор  на 4 часа. Благодаря предварително.
#1 | 27.05.2019, 15:20
Публикации: 1302 / 183
А какво пише в съдебното решение?
#2 | 27.05.2019, 15:45
Публикации: 9 / 0
В съдебното решение като управител е вписано едно физическо лице а едноличен собственик на капитала е друго физическо лице.
#3 | 27.05.2019, 16:31
Публикации: 1302 / 183
Друго имах пред вид.
Дали съдът възстановява на работа лице, което е било назначено и освободено или по друга причина постановява физическото лице за управител и дали е дал предписание как да се осъществи трудовият договор.
Дали задължително трябва да е ТД или може да бъде с ДУ.
#4 | 27.05.2019, 16:45
Публикации: 9 / 0
Може би и аз не съм се изразила правилно. Става въпрос ,че  в Агенцията по вписвания е записано ,че едноличен собственик на капитала е лице Х а управител е вписано лице У
 Може ли лице У да бъде на  трудов договор като управител на 4 часа ,а не на ДУК.
#5 | 27.05.2019, 17:04
Публикации: 1302 / 183
Не съм се натъквала на нормативна забрана, но ако У ще управлява фирмата 4 ч. кой ще я управлява през останалите 4 ч.?
#6 | 27.05.2019, 21:24
Публикации: 45 / 4
 ЕООД  назначава по съдебно решение  физическо лице което не е собственик на капитала.
  Не го назначава, а му възлага да управлява.
  Едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител. Търговският закон предвижда, че отношенията между дружеството  и управителя се уреждат с писмен договор за възлагане на управлението. Отношенията между дружеството и неговия управител не могат да бъдат регламентирани и разглеждани като трудови правоотношения.  Има редица решения на ВКС, че както и да наречете този договор, как ще го водите счетоводно и какви отчисления ще правите той ще остане граждански по своя характер и ще е приложимо гражданското, а не трудовото право.
#7 | 28.05.2019, 08:44
Публикации: 9 / 0
Благодаря за отговорите. Наистина логично е да бъде  на ДУК ,но нали собствениците  все гледат да избегнат осигуровки и търсят различни варианти. Благодаря още веднъж
#8 | 28.05.2019, 09:08
Публикации: 9299 / 1558
Чудя им се на тези горди собственици на ЕООД, дето си регистрират фирма, назначават си друг да я управлява, а те само очакват дивидент. И от горе на всичко искат и да не плащат за на управителя и/или да не го осигуряват :( Пенсионер било, че безвъзмезден ДУ било.. :(
А колко по-лесно, по-логично, че и по-икономично би било да се хванат под ръка с този управител и да регистрират едно ООД....
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група