Болнични

19.12.2019, 20:11 2039 4

19.12.2019, 20:11
Публикации: 125 / 1
Здравейте,имам следния казус: Издаден първичен болничен от болнично заведение с период от 25.09-28.09/сряда-събота/-3р.д.След това издаден първичен болничен от личния лекар с период 30.09-5.10/понеделник-събота/-5р.д.Диагнозите са еднакви и в двата болнични.Питането ми е защо от НОИ казват на лицето,че е трябвало р-лят да плати общо 6д,и с ПИК кода се вижда,че НОИ са платили 2д.
#1 | 19.12.2019, 20:41
Публикации: 723 / 96
Защо ли - защото между двата болнични има прекъсване
#2 | 19.12.2019, 20:56
Публикации: 125 / 1
Прекъсването е неделя-почивен ден.
Защо ли - защото между двата болнични има прекъсване
#3 | 19.12.2019, 22:03
Публикации: 4391 / 732
Последния абзац? Само не знам защо е неправилно.

https://www.nssi.bg/forusers/faq/390-qesiseodd/4545-votg19

Въпрос: Прекъсват ли почивните и празничните дни времената неработоспособност?   

Отговор: В разпоредбата на чл. 6, ал. 5 от Наредбата за медицинската експертиза е регламентирано, че неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се допуска само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа на медицинската експертиза, който е разрешил отпуска по болест, съответно издал болничния лист, което във връзка с чл. 23, ал. 1 и чл. 27, ал. 4 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на РКМЕ, следва да бъде отразено в личната амбулаторна карта на лицето.

Необходимо е да се има предвид, че цитираната разпоредба регламентира компетентността на здравните органи за издаване на болнични листове. От посочената разпоредба следва, че е налице нарушение на чл. 13, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза, когато са издадени два болнични листове за временна неработоспособност, по единия от които отпускът изтича непосредствено преди почивните или празничните дни, или другия законоустановен отпуск, а по другия болничен лист, макар и първичен, започва непосредствено след тях и сборът от дните в отпуск е повече от 14 дни.

Неправилно е издаден и болничен лист след празничен или почивен ден, когато преди този ден лицето е било във временна неработоспособност със същата диагноза и съответния празничен/почивен ден не е включен в болничния лист.

#4 | 19.12.2019, 22:35
Публикации: 125 / 1
Какво да направя в такъв случай?Да се обадя в НОИ ли?Лицето чака отговор от мен.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група