Документи при пенсиониране за осигурителен стаж и възраст

15.05.2019, 11:44 2411 2

15.05.2019, 11:44
Публикации: 44 / 0
Здравейте, Трябва ли да представям УП-2 отново при кандидатстване за пенсия след навършване на необходимата възраст, след като съм представила в 2008 година такова за изчисление на пенсия за инвалидност? Имам Решение от 2008, в което Общо брутно трудово възнаграждение /осигурителен доход/ - 586021.00 - за трите години 1994, 1995 и 1996 и Индивидуален коефициент 1,24. Имам ПИК код на НОИ, но при изчисляване на прогнозна пенсия не се зареждат данните преди 1997 година. Зареждайки ръчно тези данни се получава доста голяма разлика. Нова методика - 527,65 лв - ИК - 1,3018, а по стара методика - 621,76 лв - ИК - 1,534. Моля за помощ и разяснение - къде при Вас има такъв калкулатор и кои данни трябва да вкарам за едно прогнозно изчисляване? Предварително благодаря!
#1 | 15.05.2019, 12:10
Публикации: 1302 / 183
За да получите пенсия за ОСВ трябва отново да подадете заявление обр. УП-1 и да си представите целия комплект документи, независимо че към момента получавате пенсия по ТЕЛК.
До 2023 г. имате право да избирате дали да ползвате данните от 3 г. преди 1997 г. или само данните от 1997 г. към момента на пенсионирането.
От НОИ поеха ангажимента те да направят изчисленията и да информират бъдещите пенсионери кое е по-изгодно за тях.
Аз ползвам калкулатора на НОИ и обикновено резултатите са доста точни.
Защо при вас се получава такава голяма разлика не мога да кажа.
И да, стойностите от преди 1997 г. се въвеждат ръчно, така е.
#2 | 21.01.2023, 22:21
Публикации: 286 / 9
Здравейте!
Моля за малко помощ, защото ТРЗ-то, а още повече и темата с пенсиите не са ми много ясни. Работа с млади хора предимно и не съм имал въобще такива казуси.
Имам близък човек, който е съдружник в семейното ООД. Предстои му пенсионира след 5 години евнтуално и ме пита дали пенсията се изчислява все още на базата на осигурителния доход за избран от него 36-месечен период.
Доколкото прочетох това вече не е актуално и се гледа осигурителния доход за целия период от 2000 до месеца на пенсиониране - това за изчисляване на ИК  - така ли е?

(9) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Индивидуалният коефициент по ал. 8, се изчислява, като сборът на месечните съотношения между осигурителния доход на лицето за месеца и средния осигурителен доход за страната за същия месец се раздели на сбора от съотношенията между броя на работните дни, за които се отнася осигурителният доход на лицето за съответния месец, и броя на работните дни през месеца - за всички месеци, участващи при изчисляване на индивидуалния коефициент

Също така според Вас ще има ли огромно значение, ако сега се увеличи съответно до момента на пенсионирането, осигурителни му доход, като предимно е внасял осигуровки върху МОД за СОЛ или най-много върху 1000 лв,?


Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група