Превоз за собствена сметка

13.05.2019, 15:05 7622 5

13.05.2019, 15:05
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Не знам дали темата е за този раздел, но нещо се обърках с този Превоз за собствена сметка.
Казаха ми, че да превозвам собствен товар със собствен бус до 3,5 тона ми е нужен сертификат/ лиценз/ табелка "ПРЕВОЗ ЗА СОБСТВЕНА СМЕТКА".
Но навсякъде чета, че това се отнася за юридически лица, а аз съм физическо лице и искам да транспортирам собствени строителни материали със собствен бус.
Аз ли тълкувам грешно, че това условие е за ЮЛ или и аз трябва да си изкарвам сертификат, за да ползвам собствения си бус?  :blink:
#1 | 13.05.2019, 15:37
Публикации: 126 / 21
Това важи само за еднолични търговци или юридически лица.
Транспортирайте си спокойно, щом бусът е на физическо лице и не е отдаден под наем на фирма или ЕТ.
#2 | 13.05.2019, 16:15
Публикации: 9299 / 1558
И за ЮЛ не се изисква табела "за собствена сметка", когато превозва свои товари за свои цели с МПС до 3,5 тона
#3 | 14.05.2019, 10:39
Публикации: 126 / 21
И за ЮЛ не се изисква табела "за собствена сметка", когато превозва свои товари за свои цели с МПС до 3,5 тона
Това не е вярно!
За извършване на превоз на товари за собствена сметка на територията на Европейската общност не се изисква лиценз или друго разрешително.

НАРЕДБА № Н-8 от 27.06.2008 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена
сметка
"Чл. 19. (1) При извършване на превоз за собствена сметка моторните превозни
средства се обозначават с табели с надпис "Превоз за собствена сметка".
(2) Табелите са с размери 170 мм x 625 мм, черен надпис на бял фон, с височина на
буквите 45 мм.
(3) Табелата се поставя на предното стъкло на превозното средство от дясната страна."
#4 | 14.05.2019, 11:46
Публикации: 9299 / 1558
Цитираната наредба не се прилага за превоз на товари с МПС до 3,5 т.

НАРЕДБА № Н-8 от 27.06.2008 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
Параграф единствен. Наредбата се издава на основание чл. 12б, ал. 1 от Закона за
автомобилните превози.


Закона за автомобилните превози
Чл. 12б. (1) Превоз на пътници и товари за собствена сметка може да се извършва от еднолични търговци или юридически лица, при условия и по ред, определен с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Наредбата не се прилага за превоз на:
1. пътници за собствена сметка, извършван с автомобили, в които броят на местата за сядане, без мястото на водача, е не повече от 8;
2. товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с товароносимост до 3,5 тона или с максимално допустима маса до 6 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;
3. товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с максимално допустима маса до 3,5 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;
#5 | 14.05.2019, 12:24
Публикации: 126 / 21
Цитираната наредба не се прилага за превоз на товари с МПС до 3,5 т.

НАРЕДБА № Н-8 от 27.06.2008 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
Параграф единствен. Наредбата се издава на основание чл. 12б, ал. 1 от Закона за
автомобилните превози.


Закона за автомобилните превози
Чл. 12б. (1) Превоз на пътници и товари за собствена сметка може да се извършва от еднолични търговци или юридически лица, при условия и по ред, определен с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Наредбата не се прилага за превоз на:
1. пътници за собствена сметка, извършван с автомобили, в които броят на местата за сядане, без мястото на водача, е не повече от 8;
2. товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с товароносимост до 3,5 тона или с максимално допустима маса до 6 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;
3. товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с максимално допустима маса до 3,5 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;

Ок!
Грешката е моя, за което се извинявам!

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група