Облагаем оборот ли е?

08.05.2019, 09:17 978 5

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Минев

  • Публикации: 62 / 2
Здравейте колеги,

Обръщам се към Вас със следната чуденка:
Фирма, регистрирана по чл. 97а, оказва услуги по ел. път на данъчно задължени лица, регистрирани в друга държава членка. Фактурите си ги включваме във VIES декларациите и дневниците продажби. Понеже оборота започва да се доближава до 50 000 лв., конкретният ми въпрос е: тези продажби формират ли облагаем оборот за задължителна регистрация по ЗДДС?
Ако правилно тълкувам чл. 12 от ЗДДС
Чл. 12. (1) Облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
(2) Доставката, по която получателят е платец на данъка по глава осма, не подлежи на облагане от доставчика.
не би трябвало, понеже мястото на изпълнение е извън територията на страната. Правилни ли са ми разсъжденията?

Благодаря предварително!

Magrat

  • Публикации: 110 / 12
Re: Облагаем оборот ли е?
Отговор 1 | 08.05.2019, 09:56
И аз мисля така.

Минев

  • Публикации: 62 / 2
Re: Облагаем оборот ли е?
Отговор 2 | 08.05.2019, 10:41
Благодаря за подкрепата!

novpraktik

  • Публикации: 53 / 0
Re: Облагаем оборот ли е?
Отговор 3 | 05.06.2019, 12:32
Здравейте, аз също имам същата чуденка. Фримата е регистрирана по 97А и даже този месец оборота надхвърля 50К, четох закона и мисля като вас, че не би трябвало да подлежи на задължителна регистрация, но ще съм по спокоен, ако някой колега с повече опит потвърди това. Дали трябва или не трябва да се подаде заявление за задължителна регистрация, когато оборота надхвърлящ 50К е само от услуги по чл.21,ал.2 и имам рег.по 97А?
Моля за помощ!

irenabrili

  • Публикации: 6206 / 992
Re: Облагаем оборот ли е?
Отговор 4 | 05.06.2019, 15:37
Дали трябва или не трябва да се подаде заявление за задължителна регистрация, когато оборота надхвърлящ 50К е само от услуги по чл.21,ал.2 и имам рег.по 97А?
Моля за помощ!
Не. Така описаният оборот не формира облагаем такъв за задължителна регистрация по чл. 96, ал. 1 от ЗДДС.

novpraktik

  • Публикации: 53 / 0
Re: Облагаем оборот ли е?
Отговор 5 | 05.06.2019, 16:17
Не. Така описаният оборот не формира облагаем такъв за задължителна регистрация по чл. 96, ал. 1 от ЗДДС.
Irenabrili, много ви благодаря!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook