Продажби през Etsy и Ebay, плащания през Paypal и наредба Н-18

03.05.2019, 08:25 1003 16

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Минев

  • Публикации: 52 / 1
Здравейте,

След голямо четене и ровене въпросите ми останаха отворени и без отговор. Надявам се да споделите опита си и да ме насочите към правилните решения.
Ако търговец продава през платформите Etsy и Ebay на физически лица извън България (част от тях от ЕС, по-голямата част извън ЕС) и получава плащанията само на Paypal акаунта си след като платформите са си урържали своите такси и комисионни, то:
1) следва ли да се издава касов бон
2) следва ли да се регистират съответните платформи като електронни магазини в НАП?
Много ще се радвам да споделите експертиза.

djidja83

  • Публикации: 102 / 5
Здравейте,
Не е необходимо да се издава касов бон - плащанията чрез Paypal се осчетоводяват като плащания по банков път. И не  - не е необходима регистрация в НАП, ако се работи само чрез подобни платформи.

ely_g

  • Публикации: 115 / 12
Ето едно становище от системата "въпроси и отговори" на НАП. Според него за разплащанията чрез PayPal се издава касов бон.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Здравейте.
Моля за по-подробна информация относно Etsy:
1.Мога ли като физ.лице да продавам свое ръкоделие в Etsy (само на физ.лица в чужбина) ако плащанията са чрез Etsy Payments по банков път. или:
2.Нужно ли е да регистрирам фирма ?
3.Как се регистрира и облага такъв доход - за физ.лице (или ЕТ - ако е нужно),
4.Нужна ли е регистрация на магазина в НАП?
5.Как се отчитат пощенските (и др.)разходи, ако съм физ.лице?
6.Нужно ли е за знам още нещо (за което не се сещам да питам)?
Благодаря.

delphine

  • Публикации: 8523 / 1428
6.Нужно ли е за знам още нещо (за което не се сещам да питам)?

Да . Вземането на решение за такова начинание изисква не отговори, а разговори. Обърнете се към счетоводител , с когото да обсъдите детайлно интересуващите Ви въпроси.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Надявах се тук да намеря осведомен счетоводител, понеже тия, с които говорих се оказаха твърде неориентирани....
Моля, поне подскажете къде да потърся осведомен счетоводител.
Благодаря.
И пак моля, ако някой знае нещо определено по въпросите 1-5.

tihomir.petrov

  • Публикации: 113 / 10
6. Обърнете внимание и на осигуряването, предвид, че не са малки разходите там.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Благодаря.
И продължавам да моля за информация - всичко приемам с благодарност.

tihomir.petrov

  • Публикации: 113 / 10
1. можеш разбира се. в свободен свят живеем.
2. не е нужно да имаш фирма. трябва да прецениш, което ще ти е по-удобно и с по-малко разходи дали като ФЛ или като фирма.
4. зависи отговярете ли на условията на наредба н-18
6. и още нещо не знам какво е ETSy но ако им плащате за продажбите през сайта им, ще трябва да се регистрирате по ддс. (чл.97А ако не се лъжа)

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Благодаря.
И продължавам да приемам всяка информация по въпроса - ако някой има конкретен опит...

gal4eto

  • Публикации: 198 / 18
6. и още нещо не знам какво е ETSy но ако им плащате за продажбите през сайта им, ще трябва да се регистрирате по ддс. (чл.97А ако не се лъжа)
Това е важно да се знае, защото Etsy ще издава фактура за таксите с обратно начисляване на ДДС.

bobo

  • Публикации: 2764 / 371
...да продавам свое ръкоделие...
Не знам какво точно ръкоделие правите и продавате и в какви количества и суми, но е много вероятно приходите ви да са по-малко от разходите, съпътстващи легалната продажба. Не изкарвате ли по няколкостотин лева на месец чисто (продажби минус разходи за материали и т.н.) може би не си заслужава. Правили ли сте си такова изчисление?

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Именно защото ръкоделието е малко и печалбате е също малка, но нужна за оцеляване - не си заслужава разходи по фирма и затова събирам информация за възможностите на физ.лице.
Etsy не изискват регистрация по ДДС.

delphine

  • Публикации: 8523 / 1428
Etsy не изискват регистрация по ДДС.

Etsy не изискват , но НАП изисква.

ely_g

  • Публикации: 115 / 12
Etsy не изисква регистрация по ДДС. ЗДДС Ви задължава да я направите независимо дали имате фирма или сте физическо лице.

isidorra.u

  • Публикации: 6 / 0
Простете, не разбирам.
Нужна ми е някаква по конкретна и изчерпателна информация, а не само отделни фрзи.

ely_g

  • Публикации: 115 / 12
Ами във форум е така. Делфинчето още в началото ви написа, че ви е необходима истинска консултация със счетоводител.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook