Заем от фирма на физ.лице

16.03.2015, 13:19 2269 3

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


petrova0405

  • Публикации: 36 / 0
Фирма получава заем м.06.2014 год.
Парите са изтеглени от фирмената сметка от физ.лице с което то закупува недвижим имот, които ще се ползва от фирмата.
Главницата и лихвата се плащат от ЕООД-то.
Имота купен на физ.лице.
Мисля че трябва да се попълни год.декларация с която да се посочи получен заем от физ.лице от фирмата.
Има ли нещо друго което пропускам ?

irenabrili

  • Публикации: 6107 / 957
Re: Заем от фирма на физ.лице
Отговор 1 | 16.03.2015, 18:55
Фирмата фактически е предоставила парите на физическо лице, а дали е заем или не е зависи от това дали има  договор за заем и какво е уговорено в него (може да е дарение, което е данъчно непризнат разход и ФЛ да плат данък дарение :smile1:).

ФЛ трябва да подаде декларация за получения заем, ако отговаря на текста на чл. 50, ал. 1, т. 5, б. в), а именно "непогасената част от получените парични заеми през данъчната година, ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв., с изключение на получените кредити, предоставени от кредитни институции по смисъла на Закона за кредитните институции;"

mimsi83

  • Публикации: 5 / 0
Re: Заем от фирма на физ.лице
Отговор 2 | 15.04.2019, 13:05
Здравейте,
Физическо лице получава паричен заем от дружество през 2012Г. До днес не е погасен заема.
В приложение 11 на декл.по чл.50 мога да отбележа най-ранна година 2013    /пет години назад/.
Въпроса ми е трябва ли да се отбележи в такъв случай?
Благодаря!

delphine

  • Публикации: 8325 / 1395
Re: Заем от фирма на физ.лице
Отговор 3 | 15.04.2019, 13:29
Според Указанията в Приложението - не.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook