Фактурирара услуга към Физическо лице от ЕС

23.03.2019, 16:11 549 6

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
Здравейте,

Българско дружество, нерегистрирано под ДДС предстои да извършва услуги от консултантски естество на лица от ЕС. Визирам следните три случая:

 - българското  ЕООД фактурира  Физическо лице, местно на страна членка, нерегистрирано под ДДС -  не възниква задължение за регистрация под ДДС на българското дружество.

 - българското  ЕООД фактурира  дружество в ЕС, нерегистрирано под ДДС -  не възниква задължение за регистрация под ДДС на българското дружество.

 - българскотото  ЕООД фактурира на дружество от ЕС, регистрирано под ДДС - българското дружество трябва да се регистрира под ДДС по чл 97 или доброволно

Правилни ли са заключенията ми ?
Благодаря 

delphine

  • Публикации: 8326 / 1395
Здравейте,
само да Ви обърна внимание, че акцентирате на това дали е регистрирано или не лицето по ЗДДС, а всъщност е важно дали е данъчно задължено съгласно  чл.3 ЗДДС.

Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
благодаря ви, така е
но пак не се ориентирам добре:
 
- ако физическото лице е ДЗЛ, но нерегистрирано под ддс - и българското не се регистрира. Ако е ДЗЛ, регистрирано по ддс, и българското се регистрира

 - във втория случай другото дружество така или иначе е ДЗЛ, нерегистрирано по ддс - нашето също не се регистрира

- в третия случай също става въпрос за ДЗЛ, там е ясно че се регистрира

delphine

  • Публикации: 8326 / 1395
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
.......................
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

Ако Вие сте ФЛ, което е и данъчно задължено и предоставяте услуги с място на изпълнение територията на друга държава - членка от ЕС се регистрирате по чл.97А. В случая вижте чл.21 относно правилното определяне на мястото на изпълнение.

Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
Ние сме ЮЛ,  ДЗЛ (извършваме независима икономическа дейност), ДДС нерегистрирани сме

Предоставили сме услуга на ФЛ от ЕС, не знам дали той е ДЗЛ или не, предстои да разбера. Тоест не знам дали като физическо лице той извършва независима икономическа дейност или не

Ако извършва независима икономическа дейност, т.е. е  ДЗЛ (макар и без ДДС регистрация? ), съгл чл21 ал 2 ЗДДС мястото е там, и трябва да се регистрираме и ние съгл чл 97а

Ако той не извършва независима икономическа дейност, т.е. не е ДЗЛ, то тогава мястото съгласно чл 21 ал 1 е в България, и бихме се регистрирали по ддс ако превишим облагаемия оборот от 50 000


delphine

  • Публикации: 8326 / 1395
Смятам, че така вече нещата са ОК.  :smile1:
"...т.е. е  ДЗЛ (макар и без ДДС регистрация? "
- да

Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
Благодаря, delphine!  :give_rose:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook