ЕТ без дейност и продажба на имот

22.03.2019, 11:57 446 7

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ekicheva

• Публикации: 29 / 0
ЕТ без дейност от 2010 г. ,през 2018 г. продава недвижим имот собственост на ЕТ-то.
В кое приложение на данъчната декларация трябва да декларира продажбата на имота?

ХХХХХ

• Публикации: 5813 / 839
Според мен продажбата на имот е … дейност

пасат

• Публикации: 718 / 146
Ами, например.....Приложение 5.

registrirana

• Публикации: 214 / 23
Ами, например.....Приложение 5.

Приложение 5 ако имота е на ФЛ, но в случая имота е на ЕТ и продажбата се счита за дейност.

чл. 27 от ЗДДФЛ

пасат

• Публикации: 718 / 146
Приложение 5 ако имота е на ФЛ, но в случая имота е на ЕТ и продажбата се счита за дейност.

чл. 27 от ЗДДФЛ

И това не е достатъчен отговор.

В запитването подразбирам, че  имота не  е продаден чрез ЕТ,  затова питащият се насочва към Приложенията.. Най-вероятно не е издадена фактура и продажбата не е осчетоводена като приход на ЕТ.

От там нататък - трябва да се провери нотариалния акт - как е описано :
- дали имота е СИО
- дали еднолично е владение на собственика на ЕТ.

За мен декларирането при тоя казус ще е с едно или повече Приложения 5, респ. Годишни декларации.

ekicheva

Издадена е фактура от ЕТ-то на физическо лице.

registrirana

• Публикации: 214 / 23
Когато въпросното имущество е СИО, съпругът – не-търговец декларира с нотариално заверена декларация по чл.27, ал.4 съгласието си за включване на вещта в имуществото на ЕТ. Тази декларация има вещноправен ефект и има за последица прекратяване на съпружеската имуществена общност и трансформацията ѝ в лична собственост на съпруга - търговец, вследствие на подписването и заверката ѝ.

Следва да се декларира с Приложение 2.

ekicheva

Благодаря и аз така смятах.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook