Граждански договор и осигуровки

14.03.2019, 17:30 986 10

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


-mpp-

  • Публикации: 24 / 0
Здравейте

Не съм наясно как стоян нещата с гражданските договори и осигуровките по тях.

Изплатила съм и съм издала сметка за изплатени суми на стойност 100.00 лева, като нито съм удържала данък за тях, нито съм внесла някакви осигуровки и съответно това е посочено в сметката. Та имам 2ва въпроса:
1. Трябва ли след като аз / т.е. фирмата / съм платец на дохода да заплатя някакви осигуровки и данък или не?
2. Лицето, на което съм изплатила дохода 2020г. като си декларира този доход трябва ли да внесе осигуровки и данък, или само данък? Ако трябва да внесе осигуровки - то това ще е пълния размер или само тези които по принцип са за сметка на лицето? Лицето получава доходи в месеца под 3000.00лв.

За пръв път работя с граждански договори и ми е голяма тъмна Индия :)

P.G.H.R.

Трябва да изискате декларация от изпълнителя, където той да впише на каква сума се осигурява, след като е под 3000 лв.
Да декларира дали има ТЕЛК или не, дали е пенсионер или не.
След като се осигурява на някаква сума и сборът от нея и ГД  са над 560 лв., то върху ГД се дължат осигуровки и за сметка на изпълнителя, и за сметка на възложителя и се внасят от възложителя, а ДОД е само за сметка на изпълнителя, но може да се удържи и внесе от възложителя.
В случай, че няма друг доход освен тия 100 лв., то върху тях се дължи само ДОД.
Дано съм го обяснила разбрано, ако не съм се надявам колегите да ме допълнят. :smile1:
 

ditzve

  • Публикации: 851 / 48
Да допълня-ако лицето декларира,че е СОЛ,то не му се удържа нищо.СОЛ-ът трядба да издаде документ за получената сума.И той има задължение да си декларира данъка на тримесечия ,без 4-тото с Д. чл.55. Също на следващата година да си подаде ГДД

-mpp-

  • Публикации: 24 / 0
Трябва да изискате декларация от изпълнителя, където той да впише на каква сума се осигурява, след като е под 3000 лв.
Да декларира дали има ТЕЛК или не, дали е пенсионер или не.
След като се осигурява на някаква сума и сборът от нея и ГД  са над 560 лв., то върху ГД се дължат осигуровки и за сметка на изпълнителя, и за сметка на възложителя и се внасят от възложителя, а ДОД е само за сметка на изпълнителя, но може да се удържи и внесе от възложителя.
В случай, че няма друг доход освен тия 100 лв., то върху тях се дължи само ДОД.
Дано съм го обяснила разбрано, ако не съм се надявам колегите да ме допълнят. :smile1:
Сумата която се получава от трудовия договор на лицето и гражданския договор възлиза на около 660лева т.е. аз като възложител на ГД трябва да внеса осигуровките, които са за моя и негова сметка върху 100-те лева. Ако не го направя предполагам подлежа на санкция?
Не че не искам :) Някой преди мен не е обяснил на шефа, че трябва да го прави и сега май трябва да му го разясня този момент, та събирам информация и за него и за мен, че и аз не съм много наясно с тия ГД все още.

-mpp-

  • Публикации: 24 / 0
Да допълня-ако лицето декларира,че е СОЛ,то не му се удържа нищо.СОЛ-ът трядба да издаде документ за получената сума.И той има задължение да си декларира данъка на тримесечия ,без 4-тото с Д. чл.55. Също на следващата година да си подаде ГДД

Не е СОЛ. Лицето работи на трудов договор :)

P.G.H.R.

Ако сте се уговорили за 100 лв. чисти, значи сумата ще стане малко по-голяма и като приспаднете НПР ще се получат под 100 лв., но прибавени към неговите 560 (евентуално), сумата ще стане по-голяма от Мин.РЗ и да, ще трябва да внесете осигуровките.  :smile1:
За санкцията нищо не мога да кажа, но че шефа трябва да знае какво се случва е сигурно.

-mpp-

  • Публикации: 24 / 0
Ако сте се уговорили за 100 лв. чисти, значи сумата ще стане малко по-голяма и като приспаднете НПР ще се получат под 100 лв., но прибавени към неговите 560 (евентуално), сумата ще стане по-голяма от Мин.РЗ и да, ще трябва да внесете осигуровките.  :smile1:
За санкцията нищо не мога да кажа, но че шефа трябва да знае какво се случва е сигурно.

Ако разбрах правилно дължими са осигурителни вноски ако дохода на лицето е над 560.00 лева. Тоест ако чисто лицето получава от трудовия договор да речем 470 лева , от гражданския 75лв. след приспадане на НПР - му се получава чисто да вземе 545лева. Дохода е под 560лева и не трябва да се внесе нищо освен ДОД.

В СИС дори ако не внасяме осируровки трябва ли да пиша и НПР или лицето си ги смята само когато подава декларация. Тоест пиша сума по договора 100 и сума за получаване пак 100?

ХХХХХ

  • Публикации: 5864 / 853
Да няма някаква промяна в КСО, та говорите за сумарен доход по ТД и ГД? Може би съм пропуснала...
Последният ми спомен за ГД е, че се дължат осигуровки винаги, когато изпълнителят е осигурен и на ТД, независимо от полученото възнаграждение.

P.G.H.R.

Няма, няма промяна...  :smile1:
Аз съм се усмела, ама то в петък в края на работния ден на всеки може да се случи. :blush:

-mpp-, ето прочети това за гражданските договори и ще ти "светне" пред очите.

Извинявай, че без да искам щях да те заблудя, на моменти и аз като Боинг 737 МАХ включвам на автопилот.
Хубав уикенд на всички желая, възстановявайте се пълноценно, за да не "изключвате" като мен в неподходящ момент.  :wink1:

-mpp-

  • Публикации: 24 / 0
Благодаря Ви    :smile1: Четивото определени ми отвори очите   :good: Хубав ден и успешна седмица  :smile1:

-mpp-

  • Публикации: 24 / 0
Днес от любопитство попитах служител на НАП същия въпрос. Смаях се, че не знаеше какво да ми отговори и в крайна сметка ми каза каквото решим това да правим  :blink:  :blink:  :blink: После обаче търсят ото под вола теле като дойдат на проверка  :blink:

И за да не отварям друга тема. Ако си по майчинство и имаш граждански договор, по който получаваш някакви суми спират ли ти майчинството?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook