Консултантска фирма - Основни правила за изчисление на данъци

14.03.2019, 02:21 1702 2

14.03.2019, 02:21
Публикации: 8 / 0
Здравейте,
Абсолютно начинаещ съм по отношение на счетоводството и имам нужда да си изясня основните правила за изчисление на дължими данъци в България. Наясно съм, че законът за ДДС е един от най-сложните и че няма прости отговори на тези въпроси, но въпреки това имам следния въпрос и се надявам, че може да се даде някакъв относително валиден отговор имайки предвид недостатъчната информация (предварително се извинявам ако терминологията ми е неправилна, моля да бъда поправен):

Еднолично дружество с ограничена отговорност с консултантска/маркетингова дейност произвежда печалба в размер на 100,000 лв месечно. Тази печалба представлява оборотът на фирмата минус всички разходи, но без взети предвид данъци. Бих искал да знам в тази ситуация какви данъци и в какъв размер се дължат върху въпросната печалба. Казвали са ми, че грубо казано 50% от печалбата в тази ситуация ще бъде платена като данък (10% плосък, 5% дивидент, 20% ДДС и други?). Моля да ми обясните.

Също така можете ли да ми препоръчате книга, която може да ми помогне да разбера счетоводството в България на едно базисно ниво колкото да знам за какво говоря като мениджър/собственик на бизнес.

Благодаря предварително.
#1 | 20.03.2019, 22:41
Публикации: 8 / 0
Никой ли не знае?
#2 | 21.03.2019, 08:49
Публикации: 540 / 74
Това са данъците както сте ги описали, но
ДДС се дължи всеки месец за предходния, данък печалба се дължи до 31.03 на следващата година за предходната, а данък дивидент е дължим, когато решите да си изплащате дивиденти.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група