Платен годишен отпуск след майчинство

13.03.2019, 14:35 6679 10

13.03.2019, 14:35
Публикации: 3 / 0
Здравейте,  имам следния въпрос:
Бях в отпуск за отглеждане на дете до 2г ( майчинство) до 12.12.2018г.
След което се свързах със  счетоводството и ги питах какви варианти имам, понеже не мога да започна работа, защото няма кой да ми гледа детето.
Казаха ми да си пусна молба за платен отпуск,  който ми се полага за двете години майчинство - така и направих.
До 14 февруари бях в платен отпуск ( който не ми се заплати) и после се разбрахме да прекратим трудовите си взаимоотношения по взаимно съгласие.
Въпросът ми е трябва ли да ми се изплати платения отпуск,  който вече съм ползвала?
#1 | 13.03.2019, 15:03
Публикации: 11932 / 2174
До 14 февруари бях в платен отпуск ( който не ми се заплати) ...
Въпросът ми е трябва ли да ми се изплати платения отпуск,  който вече съм ползвала?

Иска ли въобще питане! Разбира се, че трябва - дано не сте се разписала на някаква ведомост или фиш срещу сума, която не сте получила. Казвате, че не Ви е платено, но дано е така и по документи.
#2 | 13.03.2019, 21:58
Публикации: 28 / 3
Ами отидете да питате за заплатата.
За месец февруари е рано, но не и за януари.
#3 | 19.03.2019, 17:29
Публикации: 13 / 1
Здравейте!
Получавам различни отговори от различни счетоводители, както и уклончиви такива от инспекцията по труда. Питам и вас. След изтичане на майчинство (2 години) без да се връщам на работа излизам в платен годишен отпуск. Брутното ми трудово възнаграждение през месеца, в който имам отработени поне 10 дни преди да изляза в майчинство, е по-ниско от средната работна заплата за страната в момента. Коя сума се взима за база за изчисление изплащането на ползвания отпуск? МРЗ в момента или тази от месеца преди майчинството? Благодаря!
#4 | 19.03.2019, 17:37
Публикации: 6668 / 658
Месецът в който имате най-малко 10 отработени дни, но не по-малко от МРЗ за страната в момента на ползване. Нямам идея, защо намесвате средната работна заплата за страната.
#5 | 19.03.2019, 17:41
Публикации: 13 / 1
Исках да кажа минималната, а не средната.
Т.е. базата е 560 лв. , все пак.
#6 | 15.08.2019, 03:32
Публикации: 5 / 0
Здравейте! Имам следните въпроси:
1. Днес бях при работодателя си, понеже майчинството ми приключи на 09.08.2019г., за да обсъдим натрупания отпуск. За три години ми каза, че имам 19 дни да взимам, което е напълно невъзможно. Имала съм пуснат отпуск от 01.01.2017г до 28.02.2017г, което е абсолютна глупост. Нито съм подавала молба за такъв, нито съм разписвала молба. По какъв начин мога да получа всичките дни отпуск, които ми се полагат, а те са 60!?
2. След изтичане на въпросния отпуск, мога ли да използвам 6 месечния неплатен отпуск и едновременно с това детето ми да посещава държавна ясла?
3. И ако не използвам 6 месечния неплатен отпуск, можем да приключим по взаимно съгласие трудовите правоотношения ли? Тоест, нямат право да ме съкратят?
#7 | 15.08.2019, 09:26
Публикации: 9297 / 1557
1. Ако работите на 4 до 8 часа дневно, явно има някаква грешка. Дори да допуснем, че сте ползвали отпуска за 2017, имате поне 20 дни за 2018 и минимум 12 за 2019 (до края на м.07.). Това, че не сте подавали молба, може да се докаже по съдебен път. Поискайте да видите молбата, подписа и т.н. Може да сте подписали нещо без да четеге.
2. Може да ползвате неплатения след платения. Мисля, че не е обвързано с посещение на ясла, но изчакайте и друго мнение.
3. Може да напуснете ро взаимно съгласие,  ако работодателят е съгласен. Ако не е, можете да отправите предизвестие за прекратяване на договора. Това не могат да откажат. Може да отправите предизвестието докато сте в отпуск. Ноправете си сметка кога ще предизвестите работодателя,  така че предизвестието да изтече в края на отпуска и да напуснете без да ходите на работа.  Естествено, ако това целите
4. Ако сте назначена със срок на изпитване и този срок не е изтекал преди да излезете в майчинство  (болнични и отпуски не се броят!), могат да прекратят договора по чл.71 без да имате заклила
#8 | 15.08.2019, 09:33
Публикации: 674 / 25
Проверете си досието при работодателя. Да не би да не сте имали болнични, а не сте и ходили на работа. И затова да са Ви оформили платен отпуск, поне за 2017 година.
#9 | 15.08.2019, 10:46
Публикации: 5 / 0
Благодаря ви за отговорите! Относно този "отпуск", през цялото време съм била на работа и бях бременна, но излязох в болничен чак април 2017, а отпуската са я писали от 01.01.2017 до 28.02.2017. Не са ми давали да подписвам нищо и дори вчера, когато мш показаха молбата, мой подпис няма върху нея, а и имената ми са напечатани, а при молби нали сам ръчно пишеш двете или трите си имена плюс подпис.
#10 | 15.08.2019, 11:25
Публикации: 1302 / 183
Собственоръчното писане на имената не е задължително, може заявлението да ви го дадат директно отпечатано на компютъра (поне при мен програмата го прави и не е проблем), но липсата на подпис си е проблем.
Нарушение е и бихте могла да сигнализирате в ИТ.
По т. 2 от написаното от Хиксовете, да така е, можете да ползвате 6 м. отпуск на осн. чл. 167а от КТ и детето да си ходи на ясла, след това можете да използвате и 5 м. от тези на бащата на детето, ако той работи по ТД, а ако сте в групата "самотна майка", имате право и на вторите 6 м.
За всичко останало абсолютно точно ви е отговорила Хиксовете.
Успех и късмет!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група