Служител с очаквано дете

02.03.2019, 18:19 1405 2

02.03.2019, 18:19
Публикации: 38 / 0
Здравейте, понеже имам служител,  на който жената е бременна и се очаква през м.Май да роди. Жената до колкото знам не работи и  се е записала в бюрото по труда. Жената има две деца и със нашия служител живеят на семейни начела от 1 година. Въпросът ми е, понеже за първи път имам подобен казус, какви права има бащата в този случай. В  чл.163, ал.8 от КТ прочетох единствено, че има право на 15 дни  платен оптуск, като се заплаща 90% от дневното брутно възнаграждение,15 работни или календарни са дните? След като жената на въпросния служител не работи в момента и е записана в бюрото по труда, полага ли и се майчинство, понеже тук  отиваме към чл.163. ал.10?
#1 | 02.03.2019, 18:33
Публикации: 1302 / 183
Има всички права`, които имат и другите бащи, ако детето е записано на негово име, 15-те дни са календарни и не е платен отпуск, а такъв, за който ще получи съответното обезщетение от НОИ, след представяне на изискуемите документи.
Обезщетение за майчинство ще й се полага, ако отговаря на условията за него, прочетете КСО от чл. 48 нататък, да не го цитирам.

Има право на помощ от АСП.
#2 | 02.03.2019, 19:27
Публикации: 38 / 0
Благодаря.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група