Преобразуване на финансов резултат по ЗКПО

01.03.2019, 15:17 943 15

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


novpraktik

  • Публикации: 43 / 0
Здравейте,
Стигнах до първата данъчна декларация в живота ми. Попълвам я сам и няма, с кой да се консултирам затова ще се обърна към вас. Имам две лица едното е по ДУК, другото е СОЛ с личен труд.
Към края на годината и на сол-а и на дук-а нетните възнаграждения са платени. Не са платени само данък по ддфл и осигуровки. Те са изплатени в януари.
Въпроса е, увеличавам ли финансовия резултат с осигуровки и ддфл за сол и дук? Четох, чл.42 от ЗКПО, там пише, че и осигуровките, ако не са платени се увеличава фин.резултат, а данъка влияе ли или не? Моля за разяснение.
Благодаря!

raynavh

  • Публикации: 529 / 17
ДУК,  ако е тип трудов договор, не увеличавате. За СОЛ- а със сигурност увеличавате със ЗДДФЛ. Поне аз мисля така.

ХХХХХ

  • Публикации: 5813 / 839
ДУК,  ако е тип трудов договор, не увеличавате. За СОЛ- а със сигурност увеличавате със ЗДДФЛ. Поне аз мисля така.
Какво ще увеличава с данъка? Нали той въобще не е отчетен като разход на фирмата?
Да не питам какво се увеличава със  ЗДДФЛ (закон) :)

novpraktik

  • Публикации: 43 / 0
Какво ще увеличава с данъка? Нали той въобще не е отчетен като разход на фирмата?
Да не питам какво се увеличава със  ЗДДФЛ (закон) :)
Да разбирам ли, че няма да се налага да правя никакви увеличения за сол-а?
Сумите са ми такива:
възнаграждение: 550 лева
осиг.: 152,90 лева
ддфл: 39.71 лева
нето: 397,10 лева
Ако не е платено към 31.12.2018 г., 397,10 лева, тогава само тази сума посочвам в увеличение, а ако е платена, но не са изплатени осиг. и данъка не ги посочвам в увеличение?

ХХХХХ

  • Публикации: 5813 / 839
Нито осигуровките, нито данъка на СОЛа са разход за фирмата. Или поне не трябва да се отчитат като такива. След като не са отчетени като разход, знаи не влияят на финансовия резултат.
Начисленият разход за личния труд е 550 лв. Ако не сте платили до края на годината 520.29 или 379.10 (според това, как си оправяте разчетите с осигуровките), увеличавате финансовия резултат с 550 лв.

novpraktik

  • Публикации: 43 / 0
Нито осигуровките, нито данъка на СОЛа са разход за фирмата. Или поне не трябва да се отчитат като такива. След като не са отчетени като разход, знаи не влияят на финансовия резултат.
Начисленият разход за личния труд е 550 лв. Ако не сте платили до края на годината 520.29 или 379.10 (според това, как си оправяте разчетите с осигуровките), увеличавате финансовия резултат с 550 лв.
Благодаря за помощта! Мога ли само да попитам, как стигате до сумата от 520,29 лева, че не мога да я докарам.
Иначе осигуровките се плащат през сметка на дружеството и се приспадат от начисленото възнаграждение. Сметките ми са такива:
604/493 -550
493/455 -152,9
493/454 - 39,71
493/503 - 397,10

delphine

  • Публикации: 8269 / 1382
Към края на годината и на сол-а и на дук-а нетните възнаграждения са платени. Не са платени само данък по ддфл и осигуровки.

ЗКПО
чл.42
(5) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Разходите за задължителни осигурителни вноски, свързани с непризнатите разходи по ал. 1, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане, когато задължителните осигурителни вноски не са внесени към 31 декември на текущата година.

След като сте платили възнагражденията и те са данъчно признат разход не увеличавате резултата с неплатените осигуровки. В чл.42 ал.5 се пояснява, че става дума само за тези осигуровки, които са свързани с неплатени възнаграждения по ал.1.

delphine

  • Публикации: 8269 / 1382
Как се нарича при Вас сметка 493 ?

novpraktik

  • Публикации: 43 / 0
Как се нарича при Вас сметка 493 ?
Благодаря!
Сметка 493 при мен е разчети със собственици.

delphine

  • Публикации: 8269 / 1382
Някак не ми звучи добре това 604/493 .  :smile1:
Хем разход , а от друга страна за сметка на собственика. Разход ли е , за сметка на собственика ли е ?

Ако използвате сметка 604 би следвало да дадете разчет по кредита на 421. Тука можем да стъпим на определението на личния труд като трудова дейност на собственика.
От друга страна договорът за личен труд си е един облигационен договор.
Бихте могли да осчетоводите 602/401 сумата на възнаграждението за личен труд.
Аз лично използвам втория вариант.

602/401   - 550
401/454   -   39.71
401/501   - 510,29

Ако приспадате личните осигуровки от 550 ще изплатите разбира се сумата от 357,39 лв.. Въпрос на изборе  дали ще удържате осигуровките от възнаграждението или не.

novpraktik

  • Публикации: 43 / 0
Някак не ми звучи добре това 604/493 .  :smile1:
Хем разход , а от друга страна за сметка на собственика. Разход ли е , за сметка на собственика ли е ?

Ако използвате сметка 604 би следвало да дадете разчет по кредита на 421. Тука можем да стъпим на определението на личния труд като трудова дейност на собственика.
От друга страна договорът за личен труд си е един облигационен договор.
Бихте могли да осчетоводите 602/401 сумата на възнаграждението за личен труд.
Аз лично използвам втория вариант.

602/401   - 550
401/454   -   39.71
401/501   - 510,29

Ако приспадате личните осигуровки от 550 ще изплатите разбира се сумата от 357,39 лв.. Въпрос на изборе  дали ще удържате осигуровките от възнаграждението или не.

Благодаря за поправаката! От тази година, ще ги коригирам, както посъветвахте.

novpraktik

  • Публикации: 43 / 0
Deplhine, как оформяте документално личния труд. Решение на едноличния собственик за изплащане на възнаграждение, договор за извършване на конкретната услуга или фактура, която издава физическото лице към фирмата? Аз имам решение, и ведомост и сега се чудя дали трябва и нещо като фактура?
Другите ми съмнения, този личен труд формира ли оборот за регистрация по ЗДДС на физическото лице?

delphine

  • Публикации: 8269 / 1382
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,5347.80.html
https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=19391.0

Доста неща се повтарят в тези теми, но пък доста е разглеждана ситуацията с личния труд от различни гледни точки.

"Аз имам решение, и ведомост и сега се чудя дали трябва и нещо като фактура?"
Фактура - не . Би трябвало и това да е достатъчно, но аз правя и договор. Въпрос на избор.

delphine

  • Публикации: 8269 / 1382
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,5347.msg37641.html#msg37641

Какво ли не се е обсъждало, но пък сега може да Ви помогне.  :smile1:

byrborina

  • Публикации: 75 / 2
Аз използвам сметки 604/5 - Разходи на възнаграждения на самоосигуряващи се и 421/2- Персонал по извънтрудови правоотношения, не заная дали не греша.?
Зада мине за разход на фирмата за 2018 задължително ли е възнаграждението на СОЛ  за личен труд да бъде изплатено да края на 12.2018 и само осиг и данъка да се платят през м.януари 2019?

Kriskalfova

  • Публикации: 56 / 2
Да, за да ви бъде признат разхода трябва да е изплатен до края на 2018 година. Ако не е платен, то преобразувате фин.резултат, както по горе са коментирали колегите.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook