Неплатен отпуск и работа в Англия на трудов договор

27.02.2019, 21:28 2807 3

27.02.2019, 21:28
Публикации: 38 / 0
Здравейте, един наш служител смята да излезе в неплатен отпуск и да отиде в Англия( не се знае все още  за колко, за сега смята не повече от 1 година, но според мен ще се върне след 4-5 месеца). В този случай, как трябва да се процедира със ЗО по време на неплатен отпуск. За отразяването на стажа е ясно до 30 дни НО, после другия код за вид на осигуряване. Обичайното беше да се плащат от работодателя и когато се върне служителя, да се удържат от първа заплата или да ги внесе на ръка в касата/банковата сметка на училището/.
#1 | 27.02.2019, 23:20
Публикации: 9299 / 1558
Не разбрах какво питане, защото на всичко си имате отговор
#2 | 28.02.2019, 06:47
Публикации: 38 / 0
Просто някъде имам някакъв спомен, че ако работи официално лицето в чужбина на трудов договор, имаше някаква опция тук да не се осигурява, Или може би това става, чак когато се върне лицето в България.
#3 | 28.02.2019, 07:42
Публикации: 9299 / 1558
Първо казахте, че отива в Англия, сега се оказва, че ще работи там на трудов договор и ще е здравно осигурен. Нещата са различни:)
Щом е здравно осигурен на друго основание, не дължи ЗОВ за неплатения. Вижте как точно е записано в чл. 40 и дали осигуряването чужбина се включва в "друго основание"
Ако лицето беше без работно тук и се осигуряваше по чл. 40, ал. 5 и започне работа (и осигуряване) в ЕС, спира да внася ЗО в България. Като се върне представя в НАП документ от съответната европейска ЗОК и веднага му изчистват здравноосигурителния статус и заличават задълженията по ЗОВ за периода.
Дали така се процедира и при неплатен отпуск, не зная.

Между другото: имала съм работници, за които имам устна информация че по време на дълъг неплатен отпуск са работили в ЕС. Не съм спирала да им внасям ЗОВ и после съм ги удържала от заплатите. Никой не ми е представял документ за работата си в чужбина  и не е отказал да си плати. Пък и от НЗОК не са ми връщали пари за :)
Не твърдя, че че съм права
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група