Корекция на Д1 на СОЛ

22.02.2019, 12:52 3111 6

22.02.2019, 12:52
Публикации: 62 / 0
Здравейте,
Моля за помощ, как е правилно  да коригирам Д1 и Д6 на СОЛ. При подаване на Д1 без личен труд за 4 месеца назад, мога ли сега да пусна Д1 с код корекция с начисления личен труд и само една Д6, с данъка, в месеца в който е платен или щом е помесечно личен труд трябва и Д6 по месечно да е.
И още едно питане, мога ли да начислявам личен труд помесечно и едва когато дружеството получи средства по договор с клиент, да се плати труда и подаде тогава и Д6, което ще е след около 4-5 месеца.
Прехвърлиха ми дружество, в което сол-а е работил, но не знам защо не са му пуснали личен труд навреме и сега в януари са му подадени 12 броя Д1 с код корекция за 2018 и една Д6 с данъка, който са му изплатили в декември и се запитах дали е ок така.
Благодаря!
#1 | 22.02.2019, 13:10
Публикации: 9297 / 1557
Все още може да пуснете корекция на Д1.
Д6 - според месеца на плащане. Ако е платено наведнъж - една Д1.
Може да се начислява помесечно и да се плаща наведнъж. Вижте как ще се изчислява данъка при плащане ва няколко "заплати" наведнъж.
Това, че е работил, не означава че трябва задължително да се начислява "личен труд". Може да не е искал да си плаща.
#2 | 22.02.2019, 13:22
Публикации: 62 / 0
Все още може да пуснете корекция на Д1.
Д6 - според месеца на плащане. Ако е платено наведнъж - една Д1.
Може да се начислява помесечно и да се плаща наведнъж. Вижте как ще се изчислява данъка при плащане ва няколко "заплати" наведнъж.
Това, че е работил, не означава че трябва задължително да се начислява "личен труд". Може да не е искал да си плаща.
Според мен няма как да избегне личния труд, понеже осигуряяването му е повече от мин.осиг.праг за СОЛ, и ако няма личен труд ще му заверят на мин. от НОИ след време.
#3 | 22.02.2019, 13:25
Публикации: 62 / 0
а относно това, което сте писали, да видя как ще се изчислява данъка при няколко заплати наведнъж, имате предвид, че ако се платят 3 заплати наведнъж, от брутото за 3 заплати ще се приспаднат само осигуровки за 1 месец, в който е плащането и така данъка ще е по голям или се бъркам?
#4 | 22.02.2019, 13:31
Публикации: 9297 / 1557
а относно това, което сте писали, да видя как ще се изчислява данъка при няколко заплати наведнъж, имате предвид, че ако се платят 3 заплати наведнъж, от брутото за 3 заплати ще се приспаднат само осигуровки за 1 месец, в който е плащането и така данъка ще е по голям или се бъркам?
Да, имам съмнения за нещо такова, но не съм проверявала в ЗДДФЛ
#5 | 22.02.2019, 14:18
Публикации: 62 / 0
Да, имам съмнения за нещо такова, но не съм проверявала в ЗДДФЛ
Не погледнах в ЗДДФЛ, но разиграх набързо в една декларация по чл. 50 и ако се приспада така както предполагаме осигуровки за конкретния месец, ще се получи надвнесен данък.
#6 | 22.02.2019, 14:29
Публикации: 9297 / 1557
Текстът на  ал. 2, чл.42 от ЗДДФЛ е:
Месечната данъчна основа на самоосигуряващи се лица за доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби се определя, като облагаемият доход по чл. 24, начислен за съответния месец, се намалява с авансово внесените чрез дружеството осигурителни вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.

Доколкото виждам, говори се за начислен, а не за платен доход, така че от "личния труд" за всеки месец приспадате месечните осигуровки и накрая на годината няма да има надвнесен данък.
Не съм убедена доколко правилно тълкувам закона
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група