Относно осигуряване при доход единствено от наем

19.02.2019, 03:31 2541 4

19.02.2019, 03:31
Публикации: 8 / 0
Здравейте,
Управител съм на ЕООД, което няма никаква дейност, единствено отдава под наем .
Дължа ли осигуровки , в този случай, след като това е нетрудова дейност ?
Ще Ви бъда благодарна, да ми отговорите !
#1 | 19.02.2019, 07:33
Публикации: 9353 / 1573
Зависи.
Ако имота е на ЕООДто и се отдава от ЕООДто, това си е... дейност на фирмата и осигуряването на собственика е като СОЛ, по ДУ или и двете.
Ако имота е на физическото лице и се отдава от ФЛ, пак зависи. Ако ФЛ се осигурява на друго основание /трудов договор, СОЛ, ДУ..... / не се осигурява допълнително върху дохода от наем и не включва този доход в годишното изравняване на осигуровките, ако прави такова. Ако ФЛ е без работно и само си внася ЗОВ, то при подаване на ГДД прави изравняване на здравните осигуровки като включва дохода от наем в осигурителния доход.
#2 | 19.02.2019, 07:34
Публикации: 11969 / 2190
Здравейте,
Управител съм на ЕООД, което няма никаква дейност, единствено отдава под наем .
Дължа ли осигуровки , в този случай, след като това е нетрудова дейност ?

Отдаването под наем не е със сигурност "никаква дейност" . Да оставим настрана нея обаче. Управителят, когато управлява извършва дейност, която е трудова и това не подлежи на съмнение. Тука е полето за размисъл вече.
#3 | 25.02.2019, 17:33
Публикации: 8 / 0
Здравейте, отново ! Благодаря за отговора ! :smile1:
Обаче, според юристите, наема е приход на ЕООД-то , а не мой доход като физическо лице-едноличен собственик на ЕООД)., и дължа съответно корпоративен данък и ДДС,но не и осигуровки  и данък общ доход  ?!
Моля, да коментирате това !
И да, договора за наем е на ЕООД-то, да - плащам ДДС и корпоративен данък, и съм се осигурявала досега като СОЛ/нямам договор за възнаграждение/ и понеже имам стаж над 36 години, но нямам навършени години за пенсия, затова питам , за възможността , да ги спра  ДОО и ДЗПО, освен ЗО  ?!
Моля, да коментирате  :smile1:
#4 | 25.02.2019, 17:49
Публикации: 9353 / 1573
Да, не дължите осигуровки върху дохода от наем, защото не е Ваш личен доход.
Отдаването на актив под наем е дейност на фирмата Ви и Вие като управляващ /извършващ дейност/ собственик сте длъжен да се осигурявате. Осигуряването може да е като СОЛ.
Можете да спрете ДОО и ДЗПО чак след като Ви отпуснат пенсия. Преди това нямате право на избор
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група