Регистрация по ЗДДС за закупуване на софтуер от 3-та страна

29.01.2019, 12:30 839 5

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


petrovasf

  • Публикации: 5 / 2
Здравейте,

Трябва да си закупя няколко софтуерни лиценза за различни програми (еднократно не е на абонаментен принцип). Разликата в цената обаче е огромна от това да ги закупя от доставчик в България и друг доставчик в Германия.

Въпросът е: трябва ли да имам регистрация по ДДС, за да мога да използвам германската фактура?

Знам, че когато се получават фактури за реклами в Google и/или Facebook, то тогава регистрацията по ДДС е задължителна и трябва да се начисли на основание чл. 97а от ЗДДС.

Но в конкретния случай става въпрос за лиценз на софтуер и дали не може да се позовем на чл. 99 от ЗДДС и да не е необходима регистрация по ДДС, при положение, че стойността няма да надхвърли 20 000 лв. в рамките на една година.

Към коя категория би се причислил софтуерния лиценз – стока, услуга или нещо друго?

Благодаря ви предварително за отделено време.

petrovasf

  • Публикации: 5 / 2
Консултирах се с един колега и той ми предостави следната информация.
Софтуерът може да се третира и като стока и като услуга. При положение, че е „масов“ софтуер, например (Windows, MS Office и т.н.) може да се разгледа като стандартен софтуер и да се причисли като стока.
Ако обаче е специализиран софтуер, който се разработва специално за нуждите на някоя фирма, то тогава се води услуга.
Тълкуването е много относително, ако някой има повече информация ще е чудесно да я сподели.

iachovska

  • Публикации: 173 / 10
Това, което е казал колегата е така. Кое е относително? Не можете да определите вашия софтуер какъв е?
Дайте повече информация двете страни по сделката дали са регистрирани по ЗДДС.
Германия не е трета страна по смисъла на ЗДДС

petrovasf

  • Публикации: 5 / 2
Здравейте,

Фирмата в България не е регистрирана по ЗДДС, а тази в Германия е регистрирана и има VAT номер. Софтуерът, който трябва да се закупи е „масов“, тоест не е разработван специално за нуждите на фирмата, респективно би следвало да се причисли като стока, а не като услуга.

Въпросът ми е дали фирмата в България трябва да се регистрира по ЗДДС, ако закупи този софтуер от фирмата в Германия при положение, че стойността няма да надхвърли 20 000 лв. за една година?

irenabrili

  • Публикации: 6170 / 977
Въпросът ми е дали фирмата в България трябва да се регистрира по ЗДДС, ако закупи този софтуер от фирмата в Германия при положение, че стойността няма да надхвърли 20 000 лв. за една година?
Здравейте,
Ако няма други основания за регистрация, то това вътеобщностно придобиване не поражда задължение за регистрация по ЗДДС:
Чл. 99. (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно незадължено юридическо лице и данъчно задължено лице, което не е регистрирано на основание чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3 и чл. 102 и което извършва вътреобщностно придобиване на стоки.
(2) Алинея 1 не се прилага, когато общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания за текуща календарна година не надвишава 20 000 лв.

petrovasf

  • Публикации: 5 / 2
Благодаря Ви много :good:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook