Фактуриране без нужда от връзка с касов апарат и СУПТО

03.04.2019, 17:46 10595 71

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

skilteq

• Публикации: 13 / 0
Не, за да не правим база данни и да няма риск за СУПТО. Но данните на клиента, ако е регистриран ЗДДС, могат да се изтеглят автоматично с един бутон от базата VIES на сайта на ЕК.

Прави сте да не правите база данни, но ако аз ползвам да речем плугин за автоматично попълване на полета в браузъра дали съм в нарушение и дали това значи че ползвам субто  :blink: :hmmm: :D
Не очаквам отговор!

Катя Крънчева

За момента това е положението - не трябва да има база данни за вид, количество и цени на продаденото. Това е изяснено с НАП.

В последствие ще видим още какво може, защото ние също имаме идеи и предложения за автоматизация, но не искаме да се движим по ръба на закона предвид комплицираното състояние на Н-18 и тълкуванията за СУПТО.

Катя Крънчева

Здравейте, както обещахме вчера, ед.цена вече е до 6 символа след десетичната запетая.

skilteq

Здравейте, намерих бъг. Конкретен пример давам - при включена опция Цените, които въвеждам, са с ДДС въвеждаме 2 бр. в количество и 24.86 в единична цена изчислява Сума за плащане 49.73 което е грешно. Правилното е 49.72.

Вече е оправено!

skilteq

Вече е оправено!

Супер! Благодарим за бързата реакция!

nzubeva

• Публикации: 1 / 0
Здравейте, а има ли начин да се издава протокол по чл.117 от ЗДДС.

Катя Крънчева

Не, но предстои скоро да пуснем в КиК Инфо и приложение и за протоколи по чл. 117 от ЗДДС. Те са с друга номерация.

ionko77

• Публикации: 1 / 0
Здравейте,исках да попитам вписването на МОЛ задължително ли е,защото не го виждам тук.

bobo

• Публикации: 2831 / 384
Не е задължително.

iwan1954

• Публикации: 2 / 0
Невъзможност за избор на държава-членка. Моля задайте по-късно запитването.
При въвеждане на ДДС номер за автоматично търсене на клиент изписва горното!

Катя Крънчева

Здравейте, в момента няма проблем и данните се попълват. Вероятно е било нещо временно със сървъра VIES на Европейската комисия, от където автоматично теглим данните за това приложение. Когато те имат проблем, дава съответното събщение. Виждам, че са изписали "Моля задайте по-късно запитването." - към настоящия момент данните се теглят.

Катя Крънчева

Здравейте,исках да попитам вписването на МОЛ задължително ли е,защото не го виждам тук.

Вписването на МОЛ не е сред задържителните реквизите за издаване на фактури и известия и преценихме, че е по-добре да не присъства в бланката, за да се попълват по-малко данни и фактурите да се издават по-бързо.

dzhermanska@brainstorm.bg

• Публикации: 3 / 0
Здравейте, на 17.05.2019 в София, бях на семинар с представители от ЦУ на НАП и уточниха, че не признават никакви приложения за писане на фактури.Ако не искаме да свързваме касов апарат и СУПТО, признават единствено ръчни фактури и писане на фактури в Word.
Дори и в Excel, ако пишем фактури, ни  заплашиха, че  ще ни направят проблем.
Вашето приложение е много удобно, но ако ни наложат санкции от НАП и ни глобят?
Лектор на този семинар беше Любка Тинчева - държавен Експерт в ЦУ на НАП.

tihomir.petrov

• Публикации: 151 / 15
Здравей,

според мен това не е приложение. Не е инсталирано на мястото, където ползвате касов апарат. По логика на НАП, ще изкарат и браузърите СУПТО-та. Ползвайте си го със здраве.

delphine

• Публикации: 8724 / 1466
Дори и в Excel, ако пишем фактури, ни  заплашиха, че  ще ни направят проблем.

Това им е част от работата - да ни плашат, но пък и ние не от всичко ще се плашим, нали ?

Здравей,

според мен това не е приложение. Не е инсталирано на мястото, където ползвате касов апарат. По логика на НАП, ще изкарат и браузърите СУПТО-та. Ползвайте си го със здраве.
Според НАП е автоматизирано и го приемат за софтуер.

delphine

Според НАП е автоматизирано и го приемат за софтуер.

Здравейте,
по-долу прикачвам един файл - Разяснение от страницата на НАП " Що е то СУПТО" .От този документ :
" Това означава, че софтуерът автоматизирано следва да обработва и съхранява в база данни въвеждана информация за количество, вид и продажна цена на заявени от клиент стоки и/или услуги и да отразява тяхното предоставяне/заплащане. Точно тази автоматизирана обработка и наличието на посочената информация дава възможност на търговеца да проследи връзката между извършваните продажби и използваните за тях ресурси (напр. стоки, материали, човекочасове, заетост на стаи и др.). "

В тази връзка мисля, че изводът Ви , че " Според НАП е автоматизирано и го приемат за софтуер " би следвало да перифразираме, че не според НАП това е така, а според лектора на семинара и този извод не е верен.

bobo

• Публикации: 2831 / 384
Още нещо подобно:

Въпрос: Софтуер за фактуриране, който не следи наличности, но с който са фактурирани продажби, които са платени и в брой, счита ли се за СУПТО?

Отговор: В случай, че софтуерът обработва и съхранява в база данни въвеждана информация за количество, вид и продажна цена на заявени от клиент стоки и/или услуги и отразява тяхното предоставяне/заплащане, следва да се счита за СУПТО

Аз съм на същото мнение, че не е софтуер и затова го ползвам.
Но този лектор отговаря на най-високо ниво в НАП и тя участва в одобряването на всички производители на софтуери, дали да се публикуват в НАП и беше категорична, че всички безплатни приложения, които се предлагат в интернет са софтуер и ще ни накарат да си вържем касовите апарати.Това е мнение на целия й екип в НАП.

delphine

В крайна сметка всеки ще си прецени - Наредби, Закони и Разяснения на НАП ли да ползва или да ги "коригира" с мненията на различни служители на НАП. Не е нито първия случай нито ще е последен, когато срещаме противоречиви на нормативната база тълкувания.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook