Слаба капитализация по ЗКПО

04.05.2023, 11:49 593 2

04.05.2023, 11:49
Публикации: 59 / 0
Фирма А ,съдружник във фирма В, й отпуска дългосрочен заем преди повече от 10 год.Всяка година начислявам лихва,а след изтичане на тригодишен период я отписвам/заемът не е връщан,нито лихвата плащана/.На база формулата Дружеството,получател на заема,не подлежеше на регулация на слабата капитализация.От тази година се налага да регулирам.Въпросът ми е:Осчетоводявам лихвата на разход,а я отписвам на приход т. е нулират се.При това положение трябва ли да регулирам тази лихва-разход и бих ли могла да смятам отписаната лихва ,като приход от лихва .
#1 | 05.05.2023, 18:22
Публикации: 59 / 0
След като никой не се отзова на моя въпрос,може би не съм го задала коректно,се размислих и стигнах до следното:след като разходът за лихва се нулира с прихода от отписани задължения за същата лихва,то какво трабва да се регулира-лихва в размер на 0..........Единствено ,което ме притеснява е ,че приходът от лихва дефакто е от отписано задължение,а не от директен приход лихва.
#2 | 05.05.2023, 19:34
Публикации: 11954 / 2181
приходът от лихва дефакто е от отписано задължение,а не от директен приход лихва.

Точно така - имате разход за лихва и приход от отписване на задължение.

 бих ли могла да смятам отписаната лихва ,като приход от лихва .

Не.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група