Неспазване на картов достъп / глоби

11.02.2019, 10:09 426 8

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


turniova

  • Публикации: 13 / 0
Здравейте, имам следния казус:

 В организацията има въведена картова система за отчитане на работното време. Доста често се случва някой от служителите да пропусне отразяване на картата си и съответно работния му дневен график като часове се нарушава, въпреки присъствието за деня.

 Управата иска да се наложат официални административни санкции и глоби.
Има ли законови механизми административно тези нарушения да се удържат от РЗ със заповед?

delphine

  • Публикации: 8041 / 1340
Чл. 272. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за:

1. получени аванси;

2. надвзети суми вследствие на технически грешки;

3. данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение;

4. (нова - ДВ, бр. 28 от 1996 г., в сила от 01.03.1996 г.) осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи;

5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 28 от 1996 г.) запори, наложени по съответния ред;

6. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 28 от 1996 г.) удръжки в случая по чл. 210, ал. 4.

(2) Общият размер на месечните удръжки по предходната алинея не може да надвишава размера, установен с Гражданския процесуален кодекс.

turniova

  • Публикации: 13 / 0
т.е. работодателя няма право за такова нарушение да удържа финансова глоба, както и не може да наложи дисциплинарна забележка?

delphine

  • Публикации: 8041 / 1340
Мисля, че по отношение на удръжка за глоба текстът е напълно ясен. Въпросът Ви за административните наказания е много изчерпателно разгледан в КТ / както и за удръжката за глоби / - само трябва да го прочетете. Ориентировъчно - Раздел III ,чл.186 и нататък от КТ.

turniova

  • Публикации: 13 / 0
Да, просто исках да го съгласувам с колеги с повече опит . От чл. 272 и  Раздел III ,чл.186 ...е повече от ясно, че няма как  законово да глобяват и налагат дисциплинарни нарушения в тази насока, но исках да се запозная детайлно с всички възможности за да защитя своята теза.

Благодаря за отделеното време на този казус!

P.G.H.R.

Изискванията, свързани с достъп до работното място, отчитане на работното време и евентуални санкции за неизпълнението им можете да си ги оформите в ПВТР, с който сте длъжни да запознаете всички работещи и новопостъпващи, за да няма после "не знаех, не чух и не разбрах".

turniova

  • Публикации: 13 / 0
Изискванията, свързани с достъп до работното място, отчитане на работното време и евентуални санкции за неизпълнението им можете да си ги оформите в ПВТР, с който сте длъжни да запознаете всички работещи и новопостъпващи, за да няма после "не знаех, не чух и не разбрах".
Такава е практиката, запознават се с ПВТР и  ПРЗ с подпис, но точно документа за правилно използване за картовата система за достъп не е включен в  ПВТР и реално те не отсъстват, а не използват правилно своите карти. Документа, който описва правилния начин за ползване на карта за достъп отива до служителите чрез имейл, както ред други такива изисквания за запознаване на нови служители. Дори и ако го включа в правилника няма как да се захвана за дисциплинарно наказание точно за това, така си мисля аз :)

P.G.H.R.

Направете анекс към ПВТР и включете изискването за картите.
Ако нямате текст, регламентиращ начина на информиране на служителите, включете си и такъв. В много фирми мейлите са основен начин за подаване на актуална информация и това се приема за нормално.
Предполагам в ТД имате текст, който да потвърждава, че лицето е запознато с всички вътрешни правилници и указания на фирмата.
Тогава ще можете да им търсите отговорност по чл. 187 (1) т. 10, примерно.

turniova

  • Публикации: 13 / 0
Благодаря за съвета!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook