Патентен данък ли е изгодно за мен?

10.02.2019, 18:20 7985 14

10.02.2019, 18:20
Публикации: 5 / 1
Имам няколко въпроса, които не зная дали са за счетоводител(попитах един дългогодишен, но нищо не можа да ми отговори) или е адвокат, затова се извинявам за дългия пост!
Изработвам ръчно някои неща от няколко години, което се принудих да правя, след сериозна травма и тъй като не мога да работя друга нормална работа, а ми прекратиха телк-а с тези промени сега.
Но съвсем наскоро попаднах на една статия и се замисих сериозно как да постъпя и какви могат да са последиците за мен!
За откриването на фирма с плащане на осигуровки, счетоводител, данъци на края на годината , не мога да си позволя, защото работя сезонно само лятото и се издържам с тези пари цялата година. Като ФЛ също данъка е много голям и се обезсмисля работата ми. Тези дни прочетох за патентият данък, но не ми е ясно дали е по-добре за мен. Дали правилно съм разбрала:
1) Значи, подавам декларация по чл. 61н от ЗМДТ за дейност - "Услуги с атрактивен характер" - декорация върху стъкло и картон(предполагам може),  за което трябва адвокат или мога и сама да направя в общината и какво ще ми искат за това(някакъв документ, пари  или друго)?
2) Ако се заплаща на пенсионер на името какви облекчения ще има този патентен данък, по-млад човек трябва да си плаща осигуровки по него, нали?
3)Ако го подам на мое име, но имам  съществуващ онлайн-магазин, през който нямам много продажби, но си е съшествувал от години, без да съм знаела, че трябва и за него да имам фирма, но пък от други продажби имам НП през куриерска фирма, могат ли  да ми направят някакъв проблем, че чак сега съм започнала да си плащам данъци, поради незнание или!
Много ще съм благодарна на компетентно мение и препоръки!
#1 | 10.02.2019, 22:21
Публикации: 9299 / 1557
1. Патентният данък не означава,  че не се дължат осигуровки.
2. Патентен данък не е приложим за всички дейности, а само за изброените в Закона за местните данъци и такси и само ако дейността се упражнява от физическо лице, занаятчия или ЕТ
3. Размерът на патентния данък е различен за различните патентни дейности и за различните общини. Може да проверите дали сумата за Вашата дейност е приемлива.
4. Патентния данък се предплаща /на тримесечия, ако не бъркам/ и по никакъв начин не се отчита какви разходи правите или колко малки са приходите Ви.
5. За онлайн магазините не мага да коментирам,  но там нещата доста се затегнаха.

Намерете познат счетоводител.  Обяснете точно какво искате да правите, какви приходи очаквате, какви разходи правите . Той ще Ви обясни колко може да Ви струват различните варианти

ПП Номерацията на отговорите ми няма общо с номерацията на Вашите въпроси.
#2 | 10.02.2019, 22:42
Публикации: 5 / 1
1. Патентният данък не означава,  че не се дължат осигуровки.
2. Патентен данък не е приложим за всички дейности, а само за изброените в Закона за местните данъци и такси и само ако дейността се упражнява от физическо лице, занаятчия или ЕТ
3. Размерът на патентния данък е различен за различните патентни дейности и за различните общини. Може да проверите дали сумата за Вашата дейност е приемлива.
4. Патентния данък се предплаща /на тримесечия, ако не бъркам/ и по никакъв начин не се отчита какви разходи правите или колко малки са приходите Ви.
5. За онлайн магазините не мага да коментирам,  но там нещата доста се затегнаха.

Намерете познат счетоводител.  Обяснете точно какво искате да правите, какви приходи очаквате, какви разходи правите . Той ще Ви обясни колко може да Ви струват различните варианти

ПП Номерацията на отговорите ми няма общо с номерацията на Вашите въпроси.

Благодаря.
За патентния данък къде трябва да отида и да попитам могат ли да ме включт, дали има вариации по точките? И дали мога сама да попълня молбата, какво искат от мен, знаете ли?  За пенсионер нали няма да искат осигуровки?
#3 | 10.02.2019, 23:02
Публикации: 9299 / 1557
Благодаря.
За патентния данък къде трябва да отида и да попитам могат ли да ме включт, дали има вариации по точките? И дали мога сама да попълня молбата, какво искат от мен, знаете ли?  За пенсионер нали няма да искат осигуровки?
За другото не зная,  но осигуровки най-вероятно ще дължите. Минимум здравни по 44,80 на месец /за тази година/.
#4 | 12.02.2019, 14:31
Публикации: 4 / 0
Здравейте! Бих искал да изпозлвам темата, за да задам няколко въпроса:
1. Знам, че като пенсионер е собственик на ЕТ-то не се дължат социални усигоровки (по-скоро е по желание), само здравни. След, като по патентен данък не се осчетоводяват приходи/разходи как се определя размера на здравните усигоровки?
2. Другия ми въпрос е може ли ЕТ с патентен данък да издава фактури на други дружества?

Благодаря предварително!
#5 | 12.02.2019, 15:02
Публикации: 9299 / 1557
По втория въпрос - може
#6 | 12.02.2019, 21:56
Публикации: 307 / 40
По първия въпрос - потърсете си счетоводител, ще Ви е нужен.
#7 | 12.02.2019, 23:10
Публикации: 4 / 0
По първия въпрос - потърсете си счетоводител, ще Ви е нужен.

Благодаря за съвета, но исках първо да събера сам достатъчно информация и да преценя кой вариант е най-правилен преди да пристъпя към действие. А и честно казано със счетоводителя искам да стигнем до консенсус кое е най-изгодно за мен.
#8 | 13.02.2019, 01:10
Публикации: 160 / 29
До dral
1.ЕТ - пенсионер,след като подаде декларация по чл.61н ЗМДТ в общината за извършване на съответната патентна дейност,и при отпочване на дейността, подава във НАП декларация като самоосигуряващо се лице за вида на осигуряването,в случая само за здравни в седемдневен срок
2.Независимо че е ЕТ и на патентна дейността се води едностранно счетоводство-може да си закупи книгите - Книга приходи; Книга разходи; Материална книга и Инвентарна книга.
3.Осигуряването като ЕТ пенсионер извършващ патентна дейност е  8 % върху 560.00лв. или 44.80лв. за 2019г.Осигуряването не е на база приход разход,а като самоосигуряващо се лице,който доход и процент всяка година е различен,в зависимост от приетия Закон за ДОО и КСО.
3.Може да издава фактури,като си закупува кочан фактури,прошнорова и номерира в 2 екз.като номерацията е 10 цифри - 00000000001 и т.н., и слага отметка на квадратчето ,на какво основание не се начислява ДДС.
Това е в общи линии по поставените Ви въпроси
#9 | 13.02.2019, 09:10
Публикации: 4 / 0
Благодаря за съвета, но исках първо да събера сам достатъчно информация и да преценя кой вариант е най-правилен преди да пристъпя към действие. А и честно казано със счетоводителя искам да стигнем до консенсус кое е най-изгодно за мен.

Много благодаря за изчерпателния отговор! Беше ми много полезен.
#10 | 13.02.2019, 11:03
Публикации: 160 / 29
До dral,прикачвам Ви файл със декл.чл.61н ЗДДФЛ - патетна - разгледайте я,там е посочено кои дейности са на патент,какво се попълва в нея и срокове за подаване и плащане на данъка
И след изтичане на годината в срок до 30.04.се подава във НАП - ГДД по чл.50 ЗДДФЛ, приложение 7,за деклариране дохода от патентната дейност
#11 | 13.02.2019, 11:10
Публикации: 4 / 0
До dral,прикачвам Ви файл със декл.чл.61н ЗДДФЛ - патетна - разгледайте я,там е посочено кои дейности са на патент,какво се попълва в нея и срокове за подаване и плащане на данъка
И след изтичане на годината в срок до 30.04.се подава във НАП - ГДД по чл.50 ЗДДФЛ, приложение 7,за деклариране дохода от патентната дейност

Супер!  Благодаря Ви отново!
#12 | 13.02.2019, 14:21
Публикации: 5 / 1
До dral
1.ЕТ - пенсионер,след като подаде декларация по чл.61н ЗМДТ в общината за извършване на съответната патентна дейност,и при отпочване на дейността, подава във НАП декларация като самоосигуряващо се лице за вида на осигуряването,в случая само за здравни в седемдневен срок
2.Независимо че е ЕТ и на патентна дейността се води едностранно счетоводство-може да си закупи книгите - Книга приходи; Книга разходи; Материална книга и Инвентарна книга.
3.Осигуряването като ЕТ пенсионер извършващ патентна дейност е  8 % върху 560.00лв. или 44.80лв. за 2019г.Осигуряването не е на база приход разход,а като самоосигуряващо се лице,който доход и процент всяка година е различен,в зависимост от приетия Закон за ДОО и КСО.
3.Може да издава фактури,като си закупува кочан фактури,прошнорова и номерира в 2 екз.като номерацията е 10 цифри - 00000000001 и т.н., и слага отметка на квадратчето ,на какво основание не се начислява ДДС.
Това е в общи линии по поставените Ви въпроси

А като ФЛ пенсионерът може ли да е на патент, да не отваря фирма -ЕТ?
И кой определя кои занятия точно минават с този данък, защото в края на всяка тока има и ДРУГИ накрая?
#13 | 13.02.2019, 14:27
Публикации: 9299 / 1557
Кои дейности могат да са на патент е определено в ЗМДТ. Изчерпателно. Без "и други".
Дали пенсионерът може да упражнява дейност като ФЛ, зависи от дейноста, зависи дали е заноятчия, дали е свободна професия...
#14 | 13.02.2019, 14:31
Публикации: 5 / 1
а рисуване върху стъкло и други материали-  за празници,
дали може да мине  в услуги или атрактивни услуги?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група