Деклариране на доходи като ФЛ без доказуеми разходи(фактури)?

07.02.2019, 07:41 6831 10

07.02.2019, 07:41
Публикации: 2 / 0
Здравейте, изчетох целия форум, но не намерих инфо как точно става процедурата, също така се консултирах с не един или два счетоводителя и всички казаха да направя фирма.
Аз съм ФЛ, ходя на работа и от там ме осигуряват. Отделно извършвам онлайн търговия и получавам парични суми чрез Еконт. Сумата на година е около 4-5к лв нето.Искам да декларирам приходите които получавам от онлай търговията като ФЛ, без да имам фирма. Нямам фактури или други документи с които да мога да докажа разходи.Стоката е от страни извън ЕС и не е плащано ддс и мито за нея.
Стана ми ясно, че за да съм законен ще трябва да подам данъчна декларация по приложение 2 т5 което е 15% на цялата сума. Би ли станало по този начин без да представям документи за разходи?
Благодаря!
#1 | 07.02.2019, 07:56
Публикации: 9339 / 1571
Не зная номера на приложението, но така става. Чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ.
Имайте предвид, че от 01.01.2019 трябва да внасяте и осигуровки заради дейността си. Така че.... по-добре си регистрирате фирма.
#2 | 07.02.2019, 08:14
Публикации: 2 / 0
Не зная номера на приложението, но така става. Чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ.
Имайте предвид, че от 01.01.2019 трябва да внасяте и осигуровки заради дейността си. Така че.... по-добре си регистрирате фирма.
Фирма не мога да рег. защото нямам фактури а дори и да на намеря за в бъдеще ще са от страни извън ЕС и както разбрах  по този начин ще трябва да е по ДДС фирмата а това  не е на оферта при положение, че ще правя 8клв нето и 3к лв бруто.
Другото което ме вълнува е след като заплатя за първи път  като ФЛ което е търговец по ТЗ, но е регистриран като ЕТ,следващата година ще мога ли да си платя по същия начин и да продължа да си въртя минимална търговия безпроблемно.
#3 | 07.02.2019, 09:08
Публикации: 11960 / 2182
#4 | 10.02.2019, 00:09
Публикации: 27 / 0
Извършването на търговска дейност без регистрация като ЕТ не е ли леко забранено?

И каква печалба (надценка) трябва да има за да е изогдно плащането на 15% данък върху прихода (вместо върху печалбата)?

#5 | 10.02.2019, 10:06
Публикации: 11960 / 2182
Всичките Ви въпроси ще отпаднат, ако си регистрирате фирма още повече, че сам/а сте направил/а някакво допускане :
Извършването на търговска дейност без регистрация като ЕТ не е ли леко забранено?

За забранено не знам, но НАП направиха това допускане, за да дадат на работещите по този начин да "влязат в правилния път" каквото и да значи това.
#6 | 10.02.2019, 15:10
Публикации: 27 / 0
Имах предвид извършване на търговска дейност по занятие.

Ако имате няколко продажби - това не е "по занятие". Но ако го правите редовно...
#7 | 26.04.2020, 00:23
Публикации: 4 / 0
Здравейте! Някой може ли да оформи израза "по занятие" в дадена рамка? До колко пратки на година, или до каква сума те правят търговец? Изчетох 5 пъти закона но няма поставена точна рамка. В другите държави има определена сума на година , до която всяко домакинство ,може да продаде вещи, които не са му необходими тук нямаме такова нещо.
#8 | 26.04.2020, 00:54
Публикации: 4394 / 734
Чл.1 от ТЗ дава някаква представа:
Чл. 1. (1)  Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки:
1. покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид;
2. продажба на стоки от собствено производство;
и т.н.

Рамка в бройки и суми мисля че няма, но ако сте продали 3-4 чисто нови неразопаковани кристални сервиза вече става съмнително. Е, може да сте ги получили като подаръци за сватбата, но ще трябва да се обяснявате, ако НАП ви попитат :) Не мисля, че има проблеми да си продадете и всички разнообразни вещи от домакинството, но все пак е добре да можете да се аргументирате, ако ви питат.


#9 | 26.04.2020, 07:04
Публикации: 156 / 22
Здравейте! Някой може ли да оформи израза "по занятие" в дадена рамка? До колко пратки на година, или до каква сума те правят търговец? Изчетох 5 пъти закона но няма поставена точна рамка. В другите държави има определена сума на година , до която всяко домакинство ,може да продаде вещи, които не са му необходими тук нямаме такова нещо.
 
 Лекции по право:

 "Извършване на търговска дейност /търговски сделки/ по занятие.
  По занятие означава търговската дейност да се осъществява системно /постоянно/, като поминъчна дейност, която може да бъде пряк източник на печалба / доходи /. Дейностите и сделките трябва да се извършват реално /ефективно/, а не само лицето да има намерение за извършването им. Без значение е обаче ефективното получаване на печалба, нейния размер, нито броя на сключените сделки. Дейността може да се извършва сезонно, само в неработно време или в почивните дни."


   Има едно решение на ВАС за продадени апартменти в Слънчев бряг от ФЛ. Дали ФЛ е било задължено да се регистрира по ДДС, защото е надвишило  50 хил. лв.  Като под "системно /постоянно/ приемат повече от 3 търговски сделки 12 месеца назад.
#10 | 26.04.2020, 12:39
Публикации: 4 / 0
За продажбата на имоти в рамките на 3 години ми е ясно. В моя случай имам около 30 продажби по еконт за година на различни вещи от домакинството, както и стари неща които са ми хоби. Стойността е около 2к лв за 4 месеца активност. Това определя ли продажбите ми като търговски?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група