Доход за определяне на парично обезщетение

30.01.2019, 16:47 2413 5

30.01.2019, 16:47
Публикации: 61 / 2
Здравейте,
лице работи по трудов договор и в същото време е било осигурено, като собственик на ЕООД през 2018 на високия процент.

От 01.01.2019 заявява, че започва да се осигурява само за ф.Пенсия.

При излизане в отпуск поради бременност и раждане през 2019 /по трудовото му правоотношение/ в осигурителния доход, от който му се определя обезщетение, нали влиза и доходът, върху който са внесени осигурителни вноски, в качеството му на самоосигуряващ се /доходът през 2018, когато е внасяло осигуровки и за ф.ОЗМ/?
#1 | 30.01.2019, 17:14
Публикации: 6668 / 658
Няма как да стане осигуряване за пенсия само със заявление. Трябва да се подаде ОкД-5.
#2 | 30.01.2019, 18:03
Публикации: 61 / 2
Благодаря за включването! Да, за това зная, че трябва да стане до 31.01, но не съм сигурна дали доходът и от миналата година /от самоосигурявянето с ф.ОЗМ/ще бъде включен при изчисляване на размера на осиг.доход за обезщетението и за бременност. Ако може за това да ми помогнете с мнение!
#3 | 30.01.2019, 18:07
Публикации: 11932 / 2174
"Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане."

"Паричните обезщетения на лица, които към началото на отпуска поради бременност и раждане са осигурени за общо заболяване и майчинство по повече от едно правоотношение/основание за осигуряване, се изплащат поотделно по всяко от правоотношенията или за всяко от основанията."

http://www.nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13

#4 | 30.01.2019, 18:17
Публикации: 11932 / 2174
Доколкото разбирам искате от 01.01.2019 г. лицето да се осигурява само за пенсия , но още няма да е в болнични за бременност и раждане ? И какво ще стане като дойде този момент - ще има право на болнични по трудово правоотношение, но като СОЛ - не , защото не е осигурено за ОЗМ .
#5 | 30.01.2019, 19:14
Публикации: 61 / 2
Търся вариант, при който няма да и бъде отказано. Има две ЕООД-та. В едното, от което се самоосигурява е само тя / няма персонал/. Във второто има персонал. И двете ЕООД- та ще продължат дейност. В първото може да приеме нов съдружник, който ще е и управител. Във второто тя ще си е единствен собственик и управител.  От второто ЕООД, казаха, че няма да подават нищо за нея- нито начало на дейност, като собственик, нито ДУ......ще се работи с пълномощник / според мен трябва да подаде от там декларация за започване на дейност без осигуряване, но според другите колеги не се подава нищо/                Ако сменим осигуряването до 31.01  и вече да не се осигурява за ф.ОЗМ  няма да и бъде отказано и ще си работи в ЕООД-та, ще ползва майчинство от тр.правоотношение, но  сигурно изпускам нещо.    Другия вариант ми е в ЕООД-то, чрез което се осигурява да приеме съдружник и той да работи, но ме притеснява ситуацията във второто.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група