Здравна осигоровка - чл.40 ал.1 т.1б и чл.40 ал.1 т.5-ЗЗО

27.01.2019, 15:44 2097 3

27.01.2019, 15:44
Публикации: 3 / 0
Моля за второ мнение отностно коректното прилагането на чл.40 ал.1 т.1б и чл.40 ал.1 т.5 от ЗЗО.
Фактическата обстановка е описана до долу.
Благодаря.

1.относно чл.40 ал.1 т.1б:
Лице не осигуряващо се на друго основание на седем часов трудов договор с основно възнаграждение 446.25 лв и минимален осигурителен доход за заеманата длъжност(510лв) 446.25 пропорционално на работното време по трудов договор, през месец ноември 2018 година излиза в неплатен отпуск за 6 дена по негова инициатива съгласно чл.160 от кодекса на труда.
При начисляване и изчисляване на дължимия размер на трудовото възнаграждение и всички други произтичащи от него задължителни вноски към държавния бюджет е използван специализиран софтуер.
Съгласно текущата формулировка на чл.40 ал.1 т.1б от ЗЗО, и по горе посочената  фактическа обстановка при определяне на размера на вноската и размера на осигурителния доход за здравно осигуряване, разбирам и определям следния размер на здравно осигурителната вноска и осигурителен доход за здравно осигуряване.
Осигурителен доход ЗО неплатен отпуск пълен месец:255лв
Осигурителен доход ЗО неплатен отпуск за 6 дена :69.55лв
Размер на вноската за здравно осигуряване неплатен отпуск за месец:20.4лв
Размер на вноската за здравно осигуряване неплатен отпуск за 6 дена:5.56лв
При прилагане на същите данни от фактическата обстановка в специализирания софтуер при определяна на размера на вноската за здравно осигуряване и размера на осигурителния доход за здравно осигуряване извежда следните резултати:
Осигурителен доход ЗО не платен отпуск пълен месец:223.125лв
Осигурителен доход ЗО не платен отпуск за 6 дена :60.85лв
Размер на вноската за здравно осигуряване неплатен отпуск за месец:17.85лв
Размер на вноската за здравно осигуряване неплатен отпуск за 6 дена :4.87лв

2.относно чл.40 ал.1 т.5:
лице не осигуряващо се на друго основание,  на седем часов трудов договор с основно възнаграждение 446.25 лв и минимален осигурителен доход за заеманата длъжност(510лв) 446.25 пропорционално на работното време по трудов договор, през месец декември 2018 продължава времената си  нетрудоспособност поради общо заболяване съгласно чл.162 ал.1 от кодекса на труда за целия месец декември.
При начисляване и изчисляване на дължимия размер на трудовото възнаграждение и всички други произтичащи от него задължителни вноски към държавния бюджет е използван специализиран софтуер.
Съгласно текущата формулировка на чл.40 ал.1 т.5(за частта на работодателя) от ЗЗО, и по горе посочената  фактическа обстановка при определяне на размера на вноската и размера на осигурителния доход за здравно осигуряване, разбирам и определям следния размер на здравно осигурителната вноска и осигурителен доход за здравно осигуряване.
Осигурителен доход ЗО времена нетрудоспособност пълен месец: 510лв
Размер на вноската за здравно осигуряване времена нетрудоспособност пълен месец: 24.48 лв
При прилагане на същите данни в фактическата обосновка в специализирания софтуер при определяна на размера на вноската за здравно осигуряване и размера на осигурителния доход за здравно осигуряване извежда следните резултати:
Осигурителен доход ЗО времена нетрудоспособност пълен месец: 446.25лв
Размер на вноската за здравно осигуряване времена нетрудоспособност пълен месец: 21.42 лв
#1 | 27.01.2019, 18:33
Публикации: 9339 / 1571
Сменете софтуера или настройките му.
ЗО при неплатен отпуск и ЗО при болничен след третия ден НЕ зависят от работното време и размера на заплатата.
#2 | 27.01.2019, 19:26
Публикации: 3 / 0
Сменете софтуера или настройките му.
ЗО при неплатен отпуск и ЗО при болничен след третия ден НЕ зависят от работното време и размера на заплатата.
благодаря
Бихте ли ми посичили нормативен текс които определя размера на ЗО неплатен отпуск до 3 ден за ЗО болничен ми е ясно.
#3 | 27.01.2019, 19:46
Публикации: 9339 / 1571
благодаря
Бихте ли ми посичили нормативен текс които определя размера на ЗО неплатен отпуск до 3 ден за ЗО болничен ми е ясно.
Не съм споменала нищо за ЗО при неплатен отпуск до или след третия ден :)
Написала съм "ЗО при неплатен отпуск"
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група