Приходи в строителството

19.01.2019, 16:03 2300 5

19.01.2019, 16:03
Публикации: 32 / 0
Собственик продава апартаменти с предварителни договри, като издавам ф-рите за аванс на различни етапи спрямо договора. Обаче на клиент съм издала една ф-ра за 1во плащане и след това 2ра ф-ра за цялата сума на апартамента, а е трябвало да е сами за следваш етап. Ще имам ли проблем с данъчните при проверка, че съм издала по-рано ф-рата. Ако да мога ли да поправя тази грешка, макар че са минали вече няколки месеца  :noexpression:
#1 | 20.01.2019, 09:26
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
С данъчните нямате проблем, защото сте начислили и внесли в повече ДДС и сте отчели в повече приход. :smile1:
Въпросът е, че това не е коректно от счетоводна гледна точка. Бихте могли да поравите пропуска с кредитно известие към фактурата. За целите на годишното приключване трябва да отразите счетоводно кредитното в 2018, а в дневниците по ДДС - в периода на издаването му, например, януари 2019.
#2 | 24.01.2019, 11:24
Публикации: 32 / 0
Благодаря за отговора, още едно питане имам? Сега разбирам от клиента, че всъщност има издаден НА , когато съм пуснала ф-рата, което според мен вече е основание за издаване на фактурата, дали греша?
#3 | 24.01.2019, 12:05
Публикации: 32 / 0
 Понеже, не успях да редактирам, като дочетох НА и в него е опоменато разсрочено плащане.. И ще помоля някакви насоки къде да прочета повече на строителни фирми ще съм много благодарна, че ми е за 1ви път да правя счетоводство на такава
#4 | 24.01.2019, 12:06
Публикации: 6403 / 1129
Благодаря за отговора, още едно питане имам? Сега разбирам от клиента, че всъщност има издаден НА , когато съм пуснала ф-рата, което според мен вече е основание за издаване на фактурата, дали греша?
Не грешите. Значи всичко сте направили правилно и няма основание за поправки. :good:
#5 | 24.01.2019, 12:11
Публикации: 6403 / 1129
Начинът на плащане е отделна подробност. С НА се прехвърля собствеността и настъпва данъчното събитие, при което данъкът става изискуем.
Само по себе си плащането е данъчно събитие само при аванса.
В останалите случаи е необходимо да има прехвърляне собствеността на стоката или извършване на услугата.
За счетоводството в строителството е полезно да се запознаете със СС-11, който е малко по-специфичен.
Има много хубави разработки на Евгени Рангелов, той е специалист в тази област.
Питайте и тук, ще помагаме доколкото можем :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група