СУПТО - да или не?

11.01.2019, 12:30 968 5

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


ilinak

  • Публикации: 7 / 0
Много изчетох по темата и си мисля, че он - лайн програмата за фактури на счетоводната къща трябва да се счита за СУПТО, ако има разплащания в брой и да се декларира. Неприятно, но факт. Някакви мнения? Надявам се на обосновани мнения за противното. :) Хубав ден!

delphine

  • Публикации: 8140 / 1360
Re: СУПТО - да или не?
Отговор 1 | 11.01.2019, 14:48
Само да Ви попитам, ако решите да ползвате софтуера от мобилния си телефон или друг компютър, различен от стационарния Ви пак ли мислите, че имате СУПТО ?

ilinak

  • Публикации: 7 / 0
Re: СУПТО - да или не?
Отговор 2 | 11.01.2019, 18:12
Дружество използва софтуер за фактуриране в обект, в който има въведено в експлоатация фискално устройство и се извършват плащания, за които съгласно чл. 3 от Наредба №Н-18/2006 г. се изисква издаване на фискален бон. Чрез софтуера се въвежда информация, необходима за издаването на фактура: посредством менюта се избират контрагент, видове стоки, цени и др. Софтуерът формира обща стойност и отпечатва фактурата  на печатащо устройство. В базата данни на софтуера се съхранява информация за издадените фактури, вкл. вид, количество, продажна цена на фактурираните стоки/услуги.
Описаният в примера софтуер представлява СУПТО и следва да отговаря на всички изисквания на Наредба №Н-18/2006 г., вкл. да е свързан и да управлява въведеното в експлоатация в обекта фискално устройство.

ilinak

  • Публикации: 7 / 0
Re: СУПТО - да или не?
Отговор 3 | 11.01.2019, 18:13
Затова помолих за аргументирани мнения - иначе НАП са си дали хипотезата. Съгласна съм, че не е хубаво, нито дори смислено, но така ми изглежда...

delphine

  • Публикации: 8140 / 1360
Re: СУПТО - да или не?
Отговор 4 | 11.01.2019, 19:07
от страницата на НАП :

" С промени в законодателството от 1 април 2019 г. се забранява едновременната употреба на касов апарат и софтуер, управляващ продажбите в един и същи обект, без софтуерът и касовият апарат да са свързани и софтуерът да отговаря на новите изисквания в наредба Н-18/2006г. "


Тука е разковничето на въпроса - дали софтуерът и КА се намират в един и същ обект. Затова ми се струва, че на Вашето питане отговорът в зависимост от различните варианти би бил и да и не.

ilinak

  • Публикации: 7 / 0
Re: СУПТО - да или не?
Отговор 5 | 12.01.2019, 12:02
Да, права сте...

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook