Втора бременност веднага след първото майчинство

23.12.2018, 14:32 8829 4

23.12.2018, 14:32
Публикации: 3 / 0
Здравейте! Първото ми майчинство изтече на 20.11.2018 и от 21.11.2018 до 21.01.2019 съм в платен отпуск ( този, който ми се е събрал през двете години майчинство). Първата година на майчинството получавах 90 процента от сумата, на която ме осигуряват, втората 380 лв.
В момента съм отново бременна( в началото на втори месец), като термина ми е втората половина на август 2019.
Въпросът ми е, след отпуската трябва ли да се върна на работа, за да може през първата година от майчинството отново да получавам 90 процента от заплатата ми? Ако да, за колко време трябва да се върна? А ако излеза веднага след отпуската в болничен до раждането, това ще се отрази ли на сумата за майчинството през първата година?
Или иначе казано, не желая да се връщам на работа. Какви варианти имам, ако не го направя?

Благодаря предварително!


#1 | 23.12.2018, 14:56
Публикации: 1302 / 183
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.

На първия въпрос: вие решавате дали да се върнете или да ползвате болничен до началото на отпуска си поради бременност и раждане. Можете да се върнете за цялото време или за част от него, както прецените и в зависимост от състоянието ви.

По втория въпрос: ще се отрази.
По третия:
- да ползвате отпуск по болест;
- да си намерите по-високо платена и по-приятна за вас работа, след което да напуснете старата си работа и да ви назначат на новата.
За друго не се сещам.
Хубави празници ви желая!
#2 | 23.12.2018, 21:54
Публикации: 3 / 0
Много благодаря за бързият отговор! Весели празници и на вас!
#3 | 24.12.2018, 20:49
Публикации: 3 / 0
Много благодаря за бързият отговор! Весели празници и на вас!
#4 | 28.12.2018, 13:25
Публикации: 6 / 0
Възможно ли е, някой да подскаже какви документи трябва да подам в случай, че лицето в момента ползва отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст ( чл. 164 ал. 1 ) и представя болничен за 45 дни преди датата на термина  ( чл. 163 ал. 1 ) 
Логически предполагам, че трябва да прекратя и обезщетението за отглеждане на дете до 2 години ( обр. 10 ), но изискването:
Необходимо е заедно с първия болничен за 45 дни, да подадете и Приложение 12 и Приложение 4, ако все още не е свършило първото майчинство, което трябва да стане в тридневен срок от датата на издаване на болничния за 45 дни
Нима се подават на хартия тези документи в НОИ?
Не разбрах и прочетеното за правото на 50% чл. 53 - кои са необходимите документи?

Благодаря Ви предварително!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група