Неплатен отпуск за гледане на дете до 8 г. и предизвестие

10.12.2018, 11:34 2211 2

10.12.2018, 11:34
Публикации: 2 / 0
Здравейте, моля за помощ по следния въпрос!

В неплатен отпуск съм за гледане на дете до 8 г. от настоящото ми работно място (ползвам моя полагаем такъв). Отпускът изтича скоро, но искам да пусна още 5 месеца, прехвърлени от бащата. В същото време искам да подам предизвестие за напускане, но така че да съм в неплатен възможно най-дълго време (за да ми тече стажа поне). Не желая обаче, да се връщам да отработвам периода на предизвестието. Какви са ми опциите и кое заявление след кое да пусна, за да не ме ощетят?

1. Да пусна заявлението за неплатен отпуск за 5 месеца, и след като изтекат 3 от тях - да пусна предизвестие? - Могат ли в този случай да решат да ме освободят по взаимно съгласие без предизвестие, и дефакто да ми "изгорят" 2-та месеца неплатен?

2. Да пусна заявление за неплатен отпуск за 5 месеца, и в него да напиша "от дата еди коя си (след 3 месеца) да се счита за предизвестие"? - Има ли такъв вариант за предизвестие за бъдеща дата?

Работодателят може ли по някакъв начин да ми прекъсне този неплатен отпуск като подам предизвестието си, тоест предизвестието прави ли нищожно заявлението за неплатен?

Благодаря предварително за помощта!
#1 | 10.12.2018, 12:21
Публикации: 1302 / 183
Предполагам знаете, че 5-те месеца на бащата можете да ги ползвате само, ако той работи по ТД.
Пуснете си заявлението за НПО на осн. чл. 167А от КТ и, ако предизвестието ви е един месец, на 4-тия месец от отпуската си подайте предизвестието. Ако е повече, преценете кога трябва да го подадете.
Освобождаването по взаимно съгласие принципно е инициатива на работника, а не на работодателя, както и освобождаването с предизвестие, така че ако вашият работодател направи нещо такова ще е в сериозно нарушение.
В законодателните текстове не е предвидено, че работодателят по своя инициатива може да прекъсва отпуск за гледане на дете.

Подавайте всички документи отделно един от друг и си поискайте на вашия екземпляр да ви впишат входящ номер или поне дата на подаване, за да удостоверите правото си с документ, ако се наложи.
Успех и късмет!
#2 | 13.12.2018, 11:35
Публикации: 2 / 0
Предполагам знаете, че 5-те месеца на бащата можете да ги ползвате само, ако той работи по ТД.
Пуснете си заявлението за НПО на осн. чл. 167А от КТ и, ако предизвестието ви е един месец, на 4-тия месец от отпуската си подайте предизвестието. Ако е повече, преценете кога трябва да го подадете.
Освобождаването по взаимно съгласие принципно е инициатива на работника, а не на работодателя, както и освобождаването с предизвестие, така че ако вашият работодател направи нещо такова ще е в сериозно нарушение.
В законодателните текстове не е предвидено, че работодателят по своя инициатива може да прекъсва отпуск за гледане на дете.

Подавайте всички документи отделно един от друг и си поискайте на вашия екземпляр да ви впишат входящ номер или поне дата на подаване, за да удостоверите правото си с документ, ако се наложи.
Успех и късмет!

Здравейте, благодаря Ви за отговора, много ми помогнахте!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група