Протокол по чл.134 от Търговски закон

15.11.2018, 15:17 1008 3

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


дебит инс

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте,
става въпрос за сравнително "младо" ООД -  работещо от 15 месеца. Дружеството не успява да покрие ежемесечните си разходи с получените приходи, което налага съдружниците да правят периодични вноски, с цел избягване на "червена каса".
Въпросът ми е, как е по-правилно да се оформят въпросните вноски - като чист заем от съдружниците (с договор за заем) или под формата на допълнителни вноски (с протокол по чл.134), но отново със срок на ползване и дължима лихва?

Благодаря!

verginia

  • Публикации: 35 / 11
Според мен по-добрият вариант е допълнителни парични вноски  от съдружниците .При тях не  се начисляват лихви  , както изисква  договор за кредит.

verginia

  • Публикации: 35 / 11
Здравейте,
става въпрос за сравнително "младо" ООД -  работещо от 15 месеца. Дружеството не успява да покрие ежемесечните си разходи с получените приходи, което налага съдружниците да правят периодични вноски, с цел избягване на "червена каса".
Въпросът ми е, как е по-правилно да се оформят въпросните вноски - като чист заем от съдружниците (с договор за заем) или под формата на допълнителни вноски (с протокол по чл.134), но отново със срок на ползване и дължима лихва?

Благодаря!
По отношение на лихвите - при допълнителните вноски с протокол по чл.134 от ТЗ не е задължително - в самия протокол изрично да е упоменато , че не се дължат лихви . По отншение на срок за връщане  - обезателно трябва да има.

verginia

  • Публикации: 35 / 11
Обърнете внимание на ал.3 от чл .134 от ТЗ
Търговски Закон
ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПАРИЧНИ ВНОСКИ
Чл. 134. (1) По решение на общото събрание за покриване на загуби и при временна необходимост от парични средства съдружниците могат да бъдат задължени да направят допълнителни парични вноски за определен срок. Допълнителните вноски са съразмерни на дяловете в капитала, ако не е предвидено друго.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Съдружник, който не е гласувал за решението по ал. 1, има право да прекрати участието си в дружеството съгласно чл. 125, ал. 2 и 3. Това право може да бъде упражнено в срок един месец от събранието - за съдружниците, които са присъствали или са били редовно поканени, или от уведомлението - за всички останали съдружници.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството. За тях може да се уговори дружеството да плаща лихви. За връщането на допълнителни парични вноски чл. 73в не се прилага.


В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook