Обезщетение по чл.222, ал.3 от КТ

15.11.2018, 08:57 262 3

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


sntheatre

  • Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам следния казус! Служител прекратява трудовия си договор през м.декември, поради придобиване право на пенсия.Полагат му се 6 брутни работни заплати на база предходния месец/м.ноември/. През м. ноември обаче към брутната му заплата на основание сключено преди години допълнително споразумение, му е изплатена и допълнителна сума/изчислена в % от реализирани приходи над базово определена стойност/. Това възнаграждение се изплаща само, когато сумата на приходите надхвърля тази базово определена стойност, т.е. не е всеки месец и не е точно определена величина. Въпросът ми е следва ли, изплатеното през ноември такова да се включи в брутното трудово възнаграждение, при изчисляване на обезщетението по чл.222, ал.3? Чудя се дали отговаря изискванията на чл.17,ал.1 от НСОРЗ :blink:

delphine

  • Публикации: 7861 / 1302
Re: Обезщетение по чл.222, ал.3 от КТ
Отговор 1 | 15.11.2018, 09:21
Смятам, че следва да включите и това доплащане, независимо , че се отнася за друг месец.
В чл.228 Кт не се прави разграничение дали БТВ е за месеца на полагане на труда или не.

Чл. 228. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.


sntheatre

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение по чл.222, ал.3 от КТ
Отговор 2 | 15.11.2018, 09:34
Разтърсих се и намерих и това - две хипотези със становище от МТСП и с Решение на ВКС. Затова още се двоумя...
http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/mesechno-spisanie-trud-i-pravo/menumattp/2690-prakticheski-problemi-na-trudovoto-pravo-svarzani-s-trudovoto-vaznagrazhdenie

P.G.H.R.

Re: Обезщетение по чл.222, ал.3 от КТ
Отговор 3 | 15.11.2018, 14:55
В статията от Труд и Право, вторият казус третира случай, в който е дадена целева награда или месечна премия.
Такива се предполага, че са спорадични плащания, може да ги има или да ги няма и са въпрос на решение на собственика, управителя или изобщо управителния орган.
При вашия човек нещата се стоят така, вие си имате предварително сключен договор, в който е упоменато, че човекът ще си получи допълнително заплащане при получаване на определени резултати, свързани с изпълнението на неговите задължения, което може да се случва и всеки месец.

Поддържам мнението на Делфинчето, че трябва да включите сумата при изчисляване на БТВ, което ще е база за обезщетението.
Успех и късмет!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook