Проблем с напускане

31.10.2018, 14:00 2402 4

31.10.2018, 14:00
Публикации: 90 / 1
Здравейте, пиша от гледната точка на съпруга на служител, който напуска работа. Аз самата съм счетоводител и ТРЗ в едно. Имам някакъв опит според скромното ми мнение - около 15 години.
Проблемът е следният. Съпругът ми си намери работа за повече пари и при по-добри условия. Написахме и той предаде на 24.10. заявлението за напускане, в което е посочено, че желае да бъде освободен от 01.11. Казали са му, че нямал право да не си спазва предизвестието. Не можело така да напуска само с една седмица предизвестие. Аз го бях посъветвала да каже, че съжалява, но не може да го спази и знае, че дължи обезщетение пропорционално на неспазените дни. В тази една седмица, очаквано за него досегашното лошо отношение стана още по-лошо. Поради тази причина, аз му изготвих заявление, в което посочих списък с документи, които желае да му бъдат изготвени и предоставени по повод освобождаването му. Това бяха служ.бележка за дохода по чл.45 ал.2 от ЗДДФ, УП2 и УП3, бележки за социално подпомагане за детските надбавки и за стипендия на един от синовете ни, така и служебна бележка за ползван платен годишен отпуск. На него му беше забранявано да излиза в отпуск или болничен, защото "няма право". С ПИК-а му видях, че и не подавана информация за отпуски. Т.е. има право да му бъдат изплатени за повече от 4о дни.
Днес е дал въпросното заявление с трудовата си книжка, но пак са му казали, че няма право да напуска и трябва да си спази предизвестието.
Моята идея беше, да си получи заплата за изработения вече месец октомври, да му начислят дължимия неизползван отпуск и да си плати не спазеното предизвестие. Но явно няма да стане по лесния начин. Дайте ми съвет как да процедираме.
#1 | 31.10.2018, 14:10
Публикации: 6679 / 661
С ПИК няма как да видите информация за отпуски.
#2 | 31.10.2018, 14:21
Публикации: 90 / 1
С ПИК няма как да видите информация за отпуски.

Нали има отработени часове в кол.16.7.Аз лично не правя Д1-ци, но мисля че в тази точка са реално отработени часове и не включват отпуск. Или бъркам?
#3 | 31.10.2018, 15:31
Публикации: 645 / 23
Т.16 1 е отработени и други дни с осигурителни вноски или платения отпуск.Колкото до предизвестието той е длъжен да го спази или 30 дни ако не е уговорено в договора друго който срок не може да е повече от 3 месеца чл.326 ал,1.Може да не спазва предизвестие ако -погледнете чл.327 от КТ
#4 | 31.10.2018, 16:56
Публикации: 90 / 1
Т.16 1 е отработени и други дни с осигурителни вноски или платения отпуск.Колкото до предизвестието той е длъжен да го спази или 30 дни ако не е уговорено в договора друго който срок не може да е повече от 3 месеца чл.326 ал,1.Може да не спазва предизвестие ако -погледнете чл.327 от КТ

Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
(2) Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.

Аз се позовавам на това  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група