Право на борса

13.09.2018, 08:07 9023 9

13.09.2018, 08:07
Публикации: 1 / 1
Здравейте,

 На 20 .07.18 подадох молба за напускане по член 325 , на 08.08
18 , фирмата прекрати трудовите право взаимоотнощения по член 326 ал.1
 Имам 15 години и 8 месеца трудов стаж
Имам ли право на борса, колко време и каква сума.
 Предварително благодаря.

#1 | 13.09.2018, 08:37
Публикации: 9298 / 1557
Вероятно имате.
4 месеца по 9 лева на работен ден.

Е, един месец и няколко дни вече сте пропуснали. Ако сега се регистрирате, ще ползвате непълни 3 месеца
#2 | 26.10.2018, 10:38
Публикации: 1 / 0
здравейте, напускам по взаимно съгласие ,искам да се регистрирам на борсата ,Питането ми е че  ще се местя в друг град ,какво трябва да направя освен да носа трудова книжка и заповед за освобождаване ,интересува ме какво правим с адреса по местоживеене
#3 | 26.10.2018, 14:48
Публикации: 1302 / 183
Ако преместването ще е в 7-дневния срок за регистрация регистрирайте се на новото място.
Ако е след това регистрирайте се там, където сте в момента и задайте въпроса си на служителите от АЗ, те ще ви отковорят най-компетентно.
Обезщетението ви ще се изплаща от НОИ по банкова сметка и е все едно къде се намирате.
#4 | 28.11.2018, 22:43
Публикации: 13 / 1
Здравейте!
Възможно е въпросът ми да не е в подходящата тема, но не открих точно такава.
След подаване на молба за използване на платен годишен отпуск след майчинство, смятам да подам молба за напускане. Въпросът ми е, дали е задължително молбата да е с месец предизвестие, както е уточнено в договора, или може, както се казва от днес за утре, защото работодателят е наясно, че няма да се връщам на работа. А ако е без предизвестие, каква трябва да е тази молба и има ли значение тя за борса след това? Ако пък спазя условията и подам молба с месец предизвестие, то какво се случва през този месец, след като няма да се явя на работа?
Благодаря!
#5 | 28.11.2018, 23:30
Публикации: 9298 / 1557
Има няколко варианта:
1. Продавате молба (или заявление, че както е модерно да се казва) за напускане по взаимно съгласие (по чл. 325, ал. 1 т. 1 от КТ). Ако работодателят е съгласен прекратява договора "от днес за утре". В 7-дневен срок би трябвало да Ви отговори.
2. Продавате предизвестие за по чл. 326 за прекратяване на договора. Вземате си входящ номер или подпис на шефа с дата върху Вашия екземпляр. Броите 30 дни след от първия ден след документираната дата на връчване нататък и на 31-вия ден сте безработна. По време на предизвестие то може да ходите на работа, да ползвате отпуск (ако Ви бъде разрешен), да ползвате болнични (ако сте болна) на и т. н. Можете да подадете предизвестието 30 дни преди изтичане на отпуска, който евентуално сте почнали да ползвате.
3. Продавате предизвестие за по чл. 326 и заявявате, че няма да го от работите и искате да напусне те веднага. Съгласявате се да платите на работодателя на обезщетение за в размер на една брутна заплата и прекратявате договора от "от днес за утре".

Относно борсата и трите варианта са равносилно. Понеже напускат по Ваше желание или по взаимно съгласие, обеетенкето може да бъде единствено минималното - 4 месеца по около 200 лв.
#6 | 29.11.2018, 09:15
Публикации: 1 / 0
Здравейте, напоследък имах някои здравословни проблеми и искам да напусна работа, за да мога да се възстановя като хората. Шефът ми е съгласен да прекратим договора по който и да е член, стига да не търпи той финансови загуби. Питането ми е в такъв случай по кой член обезщетението ми би било най-високо? По кой член да прекратим договора?
#7 | 29.11.2018, 12:15
Публикации: 6668 / 658
Здравейте, напоследък имах някои здравословни проблеми и искам да напусна работа, за да мога да се възстановя като хората. Шефът ми е съгласен да прекратим договора по който и да е член, стига да не търпи той финансови загуби. Питането ми е в такъв случай по кой член обезщетението ми би било най-високо? По кой член да прекратим договора?

Трябва прекратяването да не е по Ваша инициатива.
#8 | 29.11.2018, 23:24
Публикации: 13 / 1
Има няколко варианта:
1. Продавате молба (или заявление, че както е модерно да се казва) за напускане по взаимно съгласие (по чл. 325, ал. 1 т. 1 от КТ). Ако работодателят е съгласен прекратява договора "от днес за утре". В 7-дневен срок би трябвало да Ви отговори.
2. Продавате предизвестие за по чл. 326 за прекратяване на договора. Вземате си входящ номер или подпис на шефа с дата върху Вашия екземпляр. Броите 30 дни след от първия ден след документираната дата на връчване нататък и на 31-вия ден сте безработна. По време на предизвестие то може да ходите на работа, да ползвате отпуск (ако Ви бъде разрешен), да ползвате болнични (ако сте болна) на и т. н. Можете да подадете предизвестието 30 дни преди изтичане на отпуска, който евентуално сте почнали да ползвате.
3. Продавате предизвестие за по чл. 326 и заявявате, че няма да го от работите и искате да напусне те веднага. Съгласявате се да платите на работодателя на обезщетение за в размер на една брутна заплата и прекратявате договора от "от днес за утре".

Относно борсата и трите варианта са равносилно. Понеже напускат по Ваше желание или по взаимно съгласие, обеетенкето може да бъде единствено минималното - 4 месеца по около 200 лв.

Благодаря за отговора!
Значи да разбирам, че мога да подам предизвестието си по време на отпуска, който би трябвало да ми разрешат (все пак, ми се полага). Счетоводителя на фирмата ми каза, че не може по този начин, а трябва молбата да се подаде преди или след отпуска. Предложи ми и вариант да подам молба за напускане месец преди да изтече майчинството ми и когато изтече, вече да се водя безработна. Тогава щели да ми изплатят отпуска наведнъж „под формата на обезщетение”. На мен, обаче, този вариант никак не ми вдъхва доверие. Затова потърсих помощта Ви. А и отпуск, който трябва да бъде изплатен, не е обезщетение, нали?
#9 | 30.11.2018, 00:23
Публикации: 9298 / 1557
Предложи ми и вариант да подам молба за напускане месец преди да изтече майчинството ми и когато изтече, вече да се водя безработна. Тогава щели да ми изплатят отпуска наведнъж „под формата на обезщетение”. На мен, обаче, този вариант никак не ми вдъхва доверие. Затова потърсих помощта Ви. А и отпуск, който трябва да бъде изплатен, не е обезщетение, нали?

Това е вариант. Същото е като това: Можете да подадете предизвестието 30 дни преди изтичане на отпуска, който евентуално сте почнали да ползвате.

Изплащането на неползвания отпуск при прекратяване на договора от Е обезщетение по чл. 224 от КТ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група