Продажба на дълготраен актив и корекция на ДДС

04.09.2018, 08:55 517 7

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Nina87

  • Публикации: 55 / 0
Здравейте.Имаме продажба на дълготраен актив-сграда и земя. Сградата е построена по стопански начин. Заведена е като дълготраен актив 12,2015 г. Има направени подобрения през 2016 г. Ползван е данъчен кредит. Урегулиран имот е. Избира се да се продава като освободена сделка по чл.45, ал.3. Трябва ли да се прави корекция на ДДС по чл. 79 на ползваното такова при построяването, с протокол ?

irenabrili

  • Публикации: 5946 / 922
Здравейте,
Или имате техническа грешка при изписване годината на придобиване на сградата, или не сте обърнали внимание на определението за "нова сграда" в ДР на ЗДДС.
Скрит текст :
При така формулиран въпрос, нямате право да приложите чл. 45, ал. 3 и трябва да начислите данък при продажбата.

Nina87

  • Публикации: 55 / 0
Извинявам се, моя грешка.  :blush:Заведена е като дълготраен актив 12,2005 г

Nina87

  • Публикации: 55 / 0
С каква счетоводна операция следва да се осчетоводи? :blush:

irenabrili

  • Публикации: 5946 / 922
Здравейте,
Имате още 8 години за които дължите корекция на ДК - от 2018 до 2024 вкл.
Знаете формулата - разделяте ползвания ДК на 20 и умножавате по броя на годините.
ДДС е косвен данък, който се дължи от крайния потребител и ще трябва да го заплати Вашият клиент.
Счетоводно при продажбата ще имате
Д-т Клиенти
     К-т Приходи от продажба на ДМА
Д-т Клиенти
     К-т 4532 със сумата на корекцията на ползвания ДК

A_V_A

  • Публикации: 93 / 19
ДДС е косвен данък, който се дължи от крайния потребител и ще трябва да го заплати Вашият клиент.
Здравейте, това вярно ли е?
На мен ми се струва, че корекцията касае предходната сделка, по която краен клиент е начисляващия я.
И как ще изглежда новата фактура, по която трябва да се включи ДДС-то /корекция/, а едновременно с това да се напише основание за неначисляване на ДДС?
Изобщо... как тъй?
Може аз да греша, но търся логиката...  :blink:

irenabrili

  • Публикации: 5946 / 922
Може аз да греша, но търся логиката...  :blink:

Права сте. Аз съм сгрешила.

Bubu17

  • Публикации: 11 / 7
Не ми става ясно от въпроса за кое сте избрали да е освободена доставка – само за сградата и прилежащия терен или и за УПИ-то?!

Ако цялата земя-УПИ е 1000 кв.м., а прилежащият терен е примерно 600 кв.м., то ще имате:
* облагаема доставка с 20% за УПИ 400 кв.м.
* освободена доставка за сградата и прилежащия терен 600 кв.м.

После, не ми е ясно тези „направени подобрения” през 2016 г. какво представляват – в резултат на тях обособява ли се чрез дострояване нова сграда или не, т.к. има значение при последващото данъчно третиране?!

Ако е обособена нова сграда (достроена примерно към съществуващата стара сграда), то според мен тя ще се третира като „нова сграда” и при продажбата ще бъде като облагаема доставка.

Принципно за корекцията на ползвания ДК по чл.79(3),т.1-ЗДДС с Протокол по чл.66(3)-ППЗДДС …
Преди новия ЗДДС от 2007 г. всички доставки с недвижими имоти бяха облагаеми и най-вероятно сте ползвали ДК, в т.ч. и за земята-УПИ.
* за старата сграда и прилежащия терен (ако сте ползвали ДК и сте избрали да е освободена доставка при продажбата):
– корекция за 7 г., считано от 2018 до 2024 г.

* за подобрението от 2016 г. на старата сграда (ако сте ползвали ДК, не е като обособена нова сграда и сега при продажбата сте избрали да е освободена доставка):
– корекция за 18 г., считано от 2018 до 2035 г.

Корекцията е за ваша сметка – 609/4532 – данъчно признат разход по чл.26,т.4-ЗКПО.

Обаче … според Решение № 15412/15.12.2009 на ВАС, третиращо придобити недвижими имоти преди 01.01.2007 г. (по новия ЗДДС), какъвто случай е вашият, и последващата им продажба след 2007 г.:
КОРЕКЦИЯ на ползван данъчен кредит при продажба на “СТАРА” СГРАДА в режим “ОСВОБОДЕНА доставка” НЕ СЛЕДВА да се извършва, когато за доставката е приложима  разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 2 ЗДДС, според която корекция не се извършва, ако данъчният режим на доставките, за които регистрираното лице ползва стоките, бъде ПРОМЕНЕН СЪС ЗАКОН.

Така че, аз бих се замислила да правя ли корекция на ползвания ДК или не .. решението е ваше :)

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook