Връщане след втора година майчинство и трета година неплатен отпуск

31.08.2018, 08:55 11587 8

31.08.2018, 08:55
Публикации: 7 / 1
Здравейте,
При мен се появи следния казус - Съпругата ми трябва да се върне на работа след изтекли две години майчинство, но се налага да ползва и третата си година неплатен. Въпросът ми е: Възможно ли е тя да ползва първо платения си отпуск от 40 дни и след това да пусне молба за неплатения? Кой нормативен документ мога да приложа в доказателство?
Благодаря!
#1 | 31.08.2018, 09:13
Публикации: 1187 / 228
Във връзка с неплатения отпуск(за обективност, съпругата Ви има право на 6 месеца за нея и още 5 месеца от полагащия се на вас) - може, достатъчно е да се позове на чл. 167а от Кодекс на труда. А дали първо ще може да използва натрупания платен отпуск, зависи как ще се разберат с работодателя - той се ползва с негово съгласие...
#2 | 31.08.2018, 09:22
Публикации: 7 / 1
Работодателя е съгласен за двата месеца платен отпуск, но мисли че ако разреши ползването на платения, после няма да има право да пусне неплатения, затова търся и нормативен документ, за да му докажа ако е възможно това.
#3 | 31.08.2018, 09:47
Публикации: 1187 / 228
Е няма баш такъв нормативен документ. Чл. 167а е пределно ясен - той не поставя допълнителни ограничения, нито поредност кое след кое да се ползва. Нека работодателят помисли малко и погледнв нещата в по-многопластов  аспект. Той няма ли си счетоводители, да му обяснят, че разчита персонала да се явява при него с решения по подобни въпроси?
#4 | 31.08.2018, 11:37
Публикации: 7 / 1
Счетоводителя е този, който поставя твърдението, а работодателя му се доверява на 100%
#5 | 31.08.2018, 11:51
Публикации: 1187 / 228
Щом е така, значи няма надежда. Аз излазям.
#6 | 31.08.2018, 12:54
Публикации: 1302 / 183
Не е лошо счетоводителят все пак да си поприпомни КТ.

Според чл. 176 КТ уреждат случаите, в които ползването на ПГО може да се отлага за следващата календарна година са няколко, но за въпросния счетоводител е важен този:
- когато ползва друг вид отпуск (например отпуск за временна неработоспособност (поради болест), за бременност, раждане, осиновяване и отглеждане на малко дете (чл.163 и 164 КТ), като писмено искане за отлагане в този случай не е необходимо - чл. 38 НРВПО;

След което, когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през първите шест месеца на следващата календарна година след отпадане причината за отлагането му.
Право на работника или служителя сам да определи времето на ползване на платения годишен отпуск е уредено в чл. 176, ал. 3 КТ.

Що се отнася до отпуската по чл. 167а - Хрили е написал, тя е волеизявление и никъде не е написано, че работодателят трябва да я разреши.
Тя е право на майката.

До тук имаме две ясни заключения:
1. Майката може веднага след ползването на отпуската за ггледане на дете до 2 г. да подаде заявление за ползване на отпуск по чл. 167а от КТ.
2. Майката може да подаде заявление за ползване на редовния си ПГО, който е бил отложен и след него да ползва отпуска по чл. 167а.

Аз обикновено препоръчвам 2-рия вариант, но вие си решете кое ви е по-удобно.
#7 | 03.09.2018, 18:20
Публикации: 7 / 1
Благодаря много. А има ли възможност да я съкратят поради намаляване обема на работа?
#8 | 03.09.2018, 18:52
Публикации: 1302 / 183
Тя е майка на дете до 3 г. нали така?
При освобождаване на осн. чл. 328 (1) т. 3 тя се ползва от закрила на осн. чл. 333 (1) т. 1 от КТ и, за да я освободи, работодателят трябва да вземе разрешение от ИТ.
Дълбоко се съмнявам, че те ще разрешат.
А иначе за моженето - може, ама пък и вие можете да си търсите правата по съдебен ред.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група