Закупен автомобил втора употреба и прилагане на ЗДДС

24.08.2018, 16:25 2399 3

24.08.2018, 16:25
Публикации: 66 / 0
Здравейте,
Българско дружество регистрирано по ДДС закупува от Българско дружество, регистрирано по ДДС употребяван лек автомобил, предназначен за товари. Автомобила е закупен във връзка с основната дейност на фирмата, която е извършване на СМР. Във връзка с продажбата има договор за покупко-продажба на МПС и фактура. Във фактурата Продавача не начислява ДДС, а на отделен ред е записано: Режим на облагане стоки 2-ра употреба и като основание за неначисляване на ДДС е посочен чл.147 от ЗДДС. Във връзка с това, въпросът ми е: Трябва ли купувача да издава протокол или да правим някаква корекция, или е достатъчно да осчетоводи фактурата в дневник покупки в графа освободени доставки?
#1 | 24.08.2018, 16:28
Публикации: 66 / 0
Пропуснах да напиша, че автомобила е стар.
#2 | 27.08.2018, 10:26
Публикации: 13 / 1
"ИЛАРИОНОВИ"ЕООД
Здравейте. Аз лично не виждам причина за издаване на протокол от купувачът. Според мен е достатъчно да се осчетоводи фактурата и съответно да се включи в дневника за покупките за съответния месец. Относно специалният ред за облагане на маржа при търговия със стоки втора употреба, дилърът има специален ред за облагане и деклариране на извършените от него продажби, но това не засяга поставения от Вас въпрос.
#3 | 27.08.2018, 11:56
Публикации: 66 / 0
Благодаря,
До колкото четох и аз останах с убеждение, че Продавача /дилъра/ протоколира и начислява ДДС за продажбата, а купувача единствено си осчетоводява фактурата като освободена доставка в дневник покупки. Все пак исках да попитам за да съм сигурна 100 %. Благодаря още веднъж, за споделеното мнение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група