ДДС рег. при получаване на приходи от ЕС и извън него?

23.08.2018, 19:15 731 4

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


thexy

  • Публикации: 11 / 0
Здравейте,

Искам да попитам дали е нужно да се направи ДДС регистрация в някой от следните случаи:

1. физическо лице получава комисионни за реклама от дружество в ЕС, различно от България?
2. физическо лице получава комисионни за реклама от дружество извън ЕС?
3. същите въпроси, но за юридическо лице?

Уточнявам, че в никой от случаите не е достигнат прагът за ДДС регистрация от 50 000 лв., както и че рекламната дейност се извършва чрез български уеб сайт. Ще бъде много полезно, ако цитирате и релевантните законови текстове.

Ако са нужни още някакви уточнения, моля да ми кажете и ще предоставя информацията.

Благодаря предварително!



emil4400

  • Публикации: 45 / 4
За физическото лице водещо е дали извършва независима икономическа дейност, т.е. е дали е ДЗЛ или не. След като го прави срещу възнаграждение и системно е ДЗЛ. Ако е инцидентно не е.
 Ако е ДЗЛ.
 1. Да
 2. Да
  Ако не е ДЗЛ
 1. Не
 2. Не
 
 3.
 Юридическото - да.

 чл.97а от ЗДДС.

thexy

  • Публикации: 11 / 0
Здравейте и благодаря за отговора! Може ли само малко пояснение.

Хипотезите на чл. 97а са следните:

Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

Не сме по ал. 1, защото не сме получателя, а доставчика на услугата. По ал. 2 ли сме? Пояснявам, че услугата предоставяме чрез наш сайт, който е хостван в България, на български език е и, хората, на които се рекламира, са българи. По тази логика ми се струва, че би следвало услугата да се предоставя в България, а не в друга ДЧ? В другата ДЧ е само получателят на услугата, който ни фактурира, но всъщност е посредник. Реалния получател на услугата, който също работи с посредника, също е българско дружество, но ние нямаме преки отношения с него.

Благодаря предварително.

Поздрави!

thexy

  • Публикации: 11 / 0
Реално едно българско дружество рекламира друго българско дружество, но чрез посредник, който е в друга ДЧ.

emil4400

  • Публикации: 45 / 4
Предоставяш услуга на ДЗЛ извън БГ - чл.21 ал.2   
Получаваш услуга  от ДЗЛ извън БГ - чл.82 
Премахнете от схемата посредника и няма рег.по ДДС до 50х

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook