Данъчен кредит за експоатация на лек автомобил

15.08.2018, 15:11 2876 6

15.08.2018, 15:11
Публикации: 31 / 0
Здравейте,

Фирмата се  занимава с отдаване под наем на леки автомобили и с комисионни при посредничество на сделки с имоти. Тази година се регистрира по ДДС, защото продаде УПИ на стойност 40 000 лв.  Въпросът ми е може ли да се позва данъчния кредит по фактури, свързани с ремонта на леките автомобили? Трябва ли да следя оборота от дейноста по отдаването да е повече от 50% и продажбата на имота смятам ли го, защото ако се включва то поне една година оборота от рентакара няма да надхвърли тези 40000 и ще пада яко внасяне на ДДС. :cray:
#1 | 15.08.2018, 15:46
Публикации: 13 / 1
"ИЛАРИОНОВИ"ЕООД
Въпросът ми е може ли да се ползва данъчния кредит по фактури, свързани с ремонта на леките автомобили? - чл.70 от ЗДДС дава отговор на Вашия въпрос.
 Относно следенето на оборотът, аз лично не мога да разбера какъв е въпросът Ви.
#2 | 15.08.2018, 16:00
Публикации: 31 / 0
Автомобилите се отдават единствено под наем, не участват в другите дейности на фирмата и въпроса ми по точно е дали тази т.5  на чл. 70 ал.2 ме засяга и как да докажа примерно, че не съм ги изпозвала за сделката с имота
5. (нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) превозните средства по ал. 1, т. 4 и стоките или услугите по ал. 1, т. 5 се използват и за дейности, различни от посочените в т. 1 - 4, в случаите, когато една или повече от изброените в т. 1 - 4 дейности са основна дейност за лицето; в тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит е налице от началото на месеца, следващ месеца, за който е изпълнено изискването за основна дейност.
"Основна дейност" по смисъла на чл. 70, ал. 2, т. 5 е дейността на регистрираното лице, когато общата стойност на извършените от лицето доставки по една или повече от изброените в чл. 70, ал. 2, т. 1 - 4 дейности представлява повече от 50 на сто от общата стойност на всички изпълнени от лицето доставки през последните 12 месеца преди текущия месец, независимо дали са изтекли 12 месеца от регистрацията по този закон.
#3 | 15.08.2018, 17:07
Публикации: 13 / 1
"ИЛАРИОНОВИ"ЕООД
Ако приходите от отдаване под наем на леки автомобили и транспортни услуги с такива надвишават 50% от общите приходи на едно дружество (представляват основна дейност), то това дружество ще може да ползва данъчен кредит и за лек автомобил, който не се използва единствено и само за отдаване под наем или транспортни услуги. В случая ще възниква право на данъчен кредит и за последващите разходи за ремонти и горива, които се отнасят за лекия автомобил, който не се използва само за посочените в чл. 70, ал. 2, т. 1-4 ЗДДС дейности.
#4 | 20.08.2018, 10:03
Публикации: 31 / 0
Отдаването под наем не ние основната дейност т.е. под 50% са приходите , но въпросните леки автомобили се използват единствено за отдаване под наем. Ще можем ли да ползваме ДДС -то за разходите по експлоатация. Извинявам се но просто съвсем се обърках.
#5 | 20.08.2018, 12:24
Публикации: 11902 / 2168
Отдаването под наем не ние основната дейност т.е. под 50% са приходите , но въпросните леки автомобили се използват единствено за отдаване под наем. Ще можем ли да ползваме ДДС -то за разходите по експлоатация. Извинявам се но просто съвсем се обърках.

ЗДДС чл.70
(2) Алинея 1, т. 4 и 5 не се прилагат, когато:

1. превозните средства по ал. 1, т. 4 се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба;

Отдавате МПС-то под наем и си ползвате ДК за експлоатационните разходи.
#6 | 20.08.2018, 17:08
Публикации: 31 / 0
Много благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група