Самоосигуряващо се лице нужда от съвет

01.08.2018, 18:40 4892 7

01.08.2018, 18:40
Публикации: 10 / 0
Здравейте, последните седмици изчетох доста относно счетоводните въпроси и все още не съм сигурен как да процедирам в моят казус затова реших да се регистрирам във вашият форум и да попитам  :smile1:

Юли месец се дипломирах и от август месец си подадох декларация 7 и си внасям здравните осигуровки сам по чл. 40 ал.5 до ден денешен(От тук идва и големия проблем).

Октомври месец записах магистратура задочно с цел да имам повече свободно време(Ако сега можех да върна времето назад задължително бих записал редовно)...


Ноември и Декември 2017 получих 15 000лв. от продажба на финансови активи(криптовалута), а за януари имам 25 000лв .

Проблемът е, че като записах задочно и се водя един вид безработен сега трябва да се изчислява таблица 2 и да довнеса 8% здравно. И един вид човек като има готовност да плати 10% данък и изведнъж станат 18% нещата не са на добре.  :wink1:

Изчетох доста как се попълва таблица 2 и за съжаление  на мен облагаемият доход се дели на месеците  през които лицето е било регистрирано по чл 40. ал. 5.

Хрумна ми една идея, но не знам до колко е възможно.
Ако да кажем от Август 2017 съм се регистрирал като самоосигуряващо се лице сметката ще излезе, че за Ноември, Декември и Януари ще платя осигуровки + здравно 27.5% върху 2600лв.  и данъка ми ще стане 7.5%(заради нормативно признатите разходи). или иначе казано на годишна база ще имам осигуровки по 650лв. на месец за 12 месеца, евнтуална борса, по малък данък, а иначе тези пари ще отидат само за здравно и няма да имам осигуровки.

Въпросът е мога ли сега да подам заявление, за Юли 2017 да се регистрирам като самоосигуряващо се лице, наясно съм, че това трябва да стане 1 Септември, за да оттърва глобата, но до колкото четох самоосигуряващото се лице подава декларация Д1 всеки месец, това означава ли, че могат да ме глобят за 12 неподадени Д1-та и тогава всичко това се обезмисля?  Бях чел за КАТ, че мога да имам само 1 глоба на основание, но при нап пише при повторно нарушени глоба до еди си колко. Ако евентуално е възможно това да стане с минимални глоби до 30 септември мога да подам коригираща декларация и да действам. Какво мислите по въпроса?

Благодаря предварително за всички ваши мнения по казуса!


#1 | 02.08.2018, 15:18
Публикации: 10 / 0
Измислих го как ще стане за 2017 прежалвам здравните и непипам нищо.

Април 2019 подавам заявление за регистрация на СОЛ от дата 01.01.2018 и след това за прекратяване на дейност с дата 01.02.2018. Има 1 година давност, така че не могат да ме глобят? Декларацията за доходите ще я подам края на април.

Ще имам само лихва, за предсрочване, която не е проблем.

Така излиза плащам 7.5% данък върху 25000лв, който е 1800лв + 722лв осигуровки = 2522лв. всичко.

Пропускам ли нещо?
#2 | 02.08.2018, 16:03
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте ,
най-доброто в решението Ви е да не пипате нищо за минало време, а да опитате да нормализирате нещата от тук нататък. Не забравяйте и подаването на Д1 за СОЛ за времето на упражняване на дейност. Всичко е добре измислено на теория - дано стане и така на практика. Имайте предвид , че като отидете да подадете ОКД5 със задна дата през 2019 не можете да разчитате, че автоматично ще се съгласят да Ви я приемат , че и тази с прекъсване на дейността. Възможно е да поискат да си изяснят обстоятелствата и тогава да вземат решение. Не знам размера на глобата за неподадено ОКД5 / някога беше 250 / , но бихте могли да помислите върху подаването на въпросните декларации сега, да си платите евентуално глобата и да сте спокойни, че ситуацията се развива според желанието Ви. Допускам, че дори за текущата 2018 бихте могли да подадете и с ПИК-а - не пречи поне да опитате .
#3 | 02.08.2018, 21:16
Публикации: 147 / 41
Ноември и Декември 2017 получих 15 000лв. от продажба на финансови активи(криптовалута), а за януари имам 25 000лв .

Здравейте,

Аз не разбрах какъв е точно дохода Ви. Търгувате с криптовалута и това Ви е печалбата от сделките или копаете криптовалути и ги продавате ?

Очевидно сте запознат със самоосигуряването, но въпросът, който не ми е ясен - дължат ли се осигуровки върху този доход.

Какво ще посочите в ОКД5 за започване на дейността ?

Приятна вечер.
#4 | 02.08.2018, 21:48
Публикации: 10 / 0
Здравейте,

Аз не разбрах какъв е точно дохода Ви. Търгувате с криптовалута и това Ви е печалбата от сделките или копаете криптовалути и ги продавате ?

Очевидно сте запознат със самоосигуряването, но въпросът, който не ми е ясен - дължат ли се осигуровки върху този доход.

Какво ще посочите в ОКД5 за започване на дейността ?

Приятна вечер.
Само търговия без копане. При тази ситуацията хората декларират като финансов актив и не плащат осигуровки само 10% данък, а копачите могат да ги прииначът като ЕТ вижте тази тема (https://bitcoinbg.eu/forum/viewtopic.php?f=3&t=5400)

В системата на НАП видях такова запитване от човек самоосигуряващ се за търговия с валута питаше дали над 50 000лв. оборот трябва а се регистрира по ДДС, не мога да го открия в момента, но е там ако имате интерес се разровете.

Здравейте ,
най-доброто в решението Ви е да не пипате нищо за минало време, а да опитате да нормализирате нещата от тук нататък. Не забравяйте и подаването на Д1 за СОЛ за времето на упражняване на дейност. Всичко е добре измислено на теория - дано стане и така на практика. Имайте предвид , че като отидете да подадете ОКД5 със задна дата през 2019 не можете да разчитате, че автоматично ще се съгласят да Ви я приемат , че и тази с прекъсване на дейността. Възможно е да поискат да си изяснят обстоятелствата и тогава да вземат решение. Не знам размера на глобата за неподадено ОКД5 / някога беше 250 / , но бихте могли да помислите върху подаването на въпросните декларации сега, да си платите евентуално глобата и да сте спокойни, че ситуацията се развива според желанието Ви. Допускам, че дори за текущата 2018 бихте могли да подадете и с ПИК-а - не пречи поне да опитате .
Но защо да го правя сега като ще отнеса 3 вида глоби за неподадена ОКД5, след това неподадена 1, след това неподадена ОКД5 за прекъсване. Април месец следващата година всичко ще е заминало по давност. Като вляза с ПИК има даже опция да подам декларацията електронно, след като я подам чрез пик това означава ли, че автоматично ще бъде одобрена, или се преглежда от служител на НАП?
"Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице"
#5 | 02.08.2018, 23:37
Публикации: 10 / 0
Здравейте,

Аз не разбрах какъв е точно дохода Ви. Търгувате с криптовалута и това Ви е печалбата от сделките или копаете криптовалути и ги продавате ?

Очевидно сте запознат със самоосигуряването, но въпросът, който не ми е ясен - дължат ли се осигуровки върху този доход.

Какво ще посочите в ОКД5 за започване на дейността ?

Приятна вечер.
Намерих го:

http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/get/14649

Само ми е интересно как си признава нормативно признатите разходи от свободна професия, като в приложение 5 за продажба на финансовите активи няма такова нещо  :blink:
#6 | 03.08.2018, 07:54
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

По принцип е така: ако търгувате с финансови активи, Вашия доход ще е разликата между доказаната покупна цена и продажната цена. И ще се обложи с 10%, като няма да можете да приспадате признати разходи.

Не знам да ли сте забелязали, но в писмото до НАП, което касае регистрацията по ЗДДС, лицето, търгуващо с криптовалути има регистрация по Булстат като свободна професия. То може да декларира самоосигуряване на базата на тази регистрация, но не може да го направи преди да е направена тя.

Ако копаехте криптовалути - дохода следва да се отчита ежемесечно на база придобитата криптовалута, а в последствие да се отчита доход при продажбата.

За жалост не само в нашето законодателство, но и в европейското нещата не са дефинирани и подробно залегнали и затова има много тълкования и нюанси.

Приятен ден.
#7 | 08.12.2018, 11:47
Публикации: 112 / 2
Здравейте,

И аз имам въпрос, може и продължение на предишните, свързан с криптовалутите.  Ако търгувам с тях, без да ги "копая". Вложила съм 1000 ед и ги продавам за 10 000 ед. Спечелените 9 000ед отново ги влагам и ги продавам за 20 000ед. В годишната декларация какво ще посоча и обложа - двете печалби 9000+11 000 или само последната? Всяка сделка с еднократен данък ли се облага при извършването й (по-скоро резултатът от сделката, примерно 9 000ед. в първия случай)?
Предварително благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група