Ддс транспортна услуга швейцария-българия

16.07.2018, 13:22 8981 25

16.07.2018, 13:22
Публикации: 182 / 0
Здравейте,ние сме търговска ф-ма.Купуваме и продаваме камиони от ЕС  и Швейцария.Купихме камион/за нас е стока/,но за да не се връща празен го натоварихме с две леки коли,които са на имато на друга фирма,регистрирана в България по ДДС.Питането ми е-мога ли да издам фактура за транспорт на тази българска фирма -основание:извършен транспорт Швейцария-България с нулева ставка ДДС по чл.30 от ЗДДС при условие,че този камион в който са натоварени техните коли не е включен в нашия лиценз за международен транспорт?Този камион е стока за нас,която ще се продаде.
#1 | 16.07.2018, 14:23
Публикации: 11896 / 2168
Ако трябва да се придържаме към законосъобразността в случая с този камион не може да извършвате товарни превози без лиценз. Неразделна част от лиценза е списъкът на колите, с които може да става това.
#2 | 16.07.2018, 14:27
Публикации: 182 / 0
Ужас,лошото е ,че издадох вече фактура.
#3 | 16.07.2018, 14:30
Публикации: 11896 / 2168
Ужас,лошото е ,че издадох вече фактура.

Всъщност фактурата си е съвсем редовно издадена - транспорта сте го извършили реално макар и без лиценз.  :smile1:
#4 | 16.07.2018, 14:32
Публикации: 182 / 0
Да,даже си признавам,че ще получа възнаграждение ,което не укривам от НАП.Само да не се заядат за ДДС-то....че е приложена нулева ставка.
#5 | 16.07.2018, 14:36
Публикации: 11896 / 2168
Ами тя си е толкова де......... :smile1:
#6 | 16.07.2018, 14:44
Публикации: 182 / 0
Тя е нулева,ама ако камионът е включен в лиценза.
От това ме е страх,че ако поискат документ,ще видят че този камион не влиза в лиценза.
А ако бях издала фактура с начислен ДДС ,то тогава според мен нямаше да признаят ДДС -то на нашия клиент.
#7 | 16.07.2018, 14:47
Публикации: 182 / 0
То да си призная,до сега при ревизии никога не са ми искали лиценза.Годишно имаме 4-5 издадени фактури за транспорт,но все са били в рамките на ЕС .За първи път издавам такава по чл 30.
#8 | 16.07.2018, 14:49
Публикации: 11896 / 2168
Тя е нулева,ама ако камионът е включен в лиценза.

Е, не - ставката по никакъв начин не зависи според мене от лиценза.
#9 | 16.07.2018, 14:55
Публикации: 182 / 0
Делфинче,много ти благодаря.Успокоих се.Реално наистина услугата е извършена.
#10 | 17.07.2018, 09:53
Публикации: 45 / 4
От това ме е страх,че ако поискат документ,ще видят че този камион не влиза в лиценза.
  Спокойно.  Лицензът се издава на превозвач.  За заверените копия към лиценза /в които също не пише номер на МПС/  е необходимо брой МПС-та-  Съгласно Чл. 7а от ЗАТ  за лицензи издадени за превоз в общността удостоверения за конкретно  МПС не е необходимо. Ако сте минали през Унгария сега щяхте да пишете "глобиха ме с 1500 евро защото извършвам превоз с МПС небългарски номера :wink1:"
#11 | 24.07.2018, 09:00
Публикации: 182 / 0
Вашият въпрос: Здравейте,ние сме търговска ф-ма.Купуваме и продаваме камиони от ЕС и Швейцария.Купихме камион от Швейцария,за нас е стока,но за да не се връща празен го натоварихме с две леки коли,които са на името на друга фирма,регистрирана в България по ДДС.Техните коли също са закупени от Швейцария.Разполагаме с лиценз за извършване на международен транспорт.Питането ми е-мога ли да издам фактура за транспорт на тази българска фирма -основание:извършен транспорт Швейцария-България с нулева ставка ДДС по чл.30 от ЗДДС при условие,че този камион в който са натоварени техните коли не е включен в нашия лиценз за международен транспорт?Този камион е стока за нас,която ще се продаде.

Отговор:
За да можете да приложите нулева ставка за транспортна услуга по чл.30 ал.1 от ЗДДС, следва да разполагате с документите по чл. 23 ал.1 от ППЗДДС, а именно:


Фактура за транспортната услуга

Международна товарителница /CMR/, в която сте длъжни да впишете номера на превозното средство, с което осъществявате транспорта.

Лиценз за международен  превоз на стоки.


В лиценза за международен транспорт  няма вписани превозни средства и реално бихте могли да ползвате едно от копията, които имате, за да осъществите транспорта. Погледнато така, формално ще отговорите на условията в правилника, за да приложите нулева ставка за услугата.  При проверка обаче ще се установи, че това превозно средство не е включено в списъка на превозните средства към лиценза.  Такава проверка от страна на НАП, ще доведе до установяване на нарушение на Закона за автомобилните превози.  Изискването на ППЗДДС за наличие на лиценз за международен транспорт не е просто формално. Ясно е, че нормата изисква спазване на  условията на ЗАП, за да приложите нулева ставка.   В случай, че извършите услугата  в нарушение на ЗАП, считам, че не можете да приложите нулева ставка за тази услуга.
 
 



Благодарим Ви,

Екипът на PortalSchetovodstvo.bg
ето този отговор ми дадоха.
#12 | 24.07.2018, 09:01
Публикации: 182 / 0
Мислите ли,че са прави?Лошото е,че ми предстои още един такъв транспорт.Хептен се ошашках!
#13 | 24.07.2018, 09:36
Публикации: 11896 / 2168
Мислите ли,че са прави?Лошото е,че ми предстои още един такъв транспорт.Хептен се ошашках!

Всъщност е важен коментарът по тази част от отговора :
"В случай, че извършите услугата  в нарушение на ЗАП, считам, че не можете да приложите нулева ставка за тази услуга."
С една дума има ли пряка връзка между ставката и лиценза ? Това със сигурност едва ли някой може да го твърди, но при всяко положение е правилен изводът, че сте постъпили неправомерно извършвайки международен транспорт без лиценз за съответната кола.
Друго предизвика отговора ми - "Лошото е,че ми предстои още един такъв транспорт." . Един път е допустимо да се направи пропуск , но след първия път и поуките от него не следва да има втори път. :smile1:
#14 | 24.07.2018, 10:07
Публикации: 182 / 0
Собственикът на фирмата ми обясни,че от 2007 година не се предоставя списък с регистрираните камиони за вадене на копие на лиценз.Международния лиценз се издава на името на фирмата,копията също.Никъде не се цитирали номера на МПС.Освен да вървя да питам данъчните....
#15 | 24.07.2018, 10:12
Публикации: 11896 / 2168
Освен да вървя да питам данъчните....


Просто потърсете из закони и наредби - от това по-достоверно няма.
Ето примерно тук


от линка - може би е подходящо за случая :
 Превоз на товари за лична сметка

Скрит текст :

Потърсете и други нормативни документи , проверете примерно дали все още е актуално това по-горе.
#16 | 24.07.2018, 10:16
Публикации: 182 / 0
Мерси много !Продължавам борбата с изясняване на нулевата ставка ....или 20%...
#17 | 24.07.2018, 10:26
Публикации: 11896 / 2168
Мерси много !Продължавам борбата с изясняване на нулевата ставка ....или 20%...

От текстовете по-горе става ясно, че при превоз за собствена сметка не се изисква лиценз, а се издава Удостоверение за регистрация и за него се представят съответните документи.
#18 | 24.07.2018, 10:36
Публикации: 182 / 0
Да,ама моя превоз не е за собствена сметка.Хората ми плащат .
#19 | 24.07.2018, 10:38
Публикации: 11896 / 2168
Да,ама моя превоз не е за собствена сметка.Хората ми плащат .

Да, точно пишех да се коригирам, защото сте отбелязали, че колите са на името на друга фирма.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група