Префактуриране на ремонт на тов. автомобил

12.07.2018, 12:21 3040 7

12.07.2018, 12:21
Публикации: 182 / 0
Здравейте,преди време продадохме тов.автомобил на регистрирана по ДДС фирма.В момента камионът се намира в сервиз.Извършен му е ремонт и понеже ние имаме отстъпка в този сервиз ни издахоха фактура за ремонт на наше име.Аз съответно ще префактурирам този ремонт на купувача.Как да издам фактурата-в нея да напиша префактуриране на ремонт или само ремонт?Собственикът иска и малко печалба да има във фактурата.Ние нямаме лиценз за ремонт.Моля,посъветвайте ме как правилно да напиша фактурата.
#1 | 12.07.2018, 12:33
Публикации: 6403 / 1127
Здравейте,
Вие ще преведете ли сумата на сервиза за услуга, която не сте ползвали?!
А клиентът ще Ви преведе ли париге за услуга, която не сте извършили? Каква печалба?! Иска му се малко по-голямо ДДС, ама вие не сте добавили стойност, а само "префактурирате".
Да предположим, че префактурирате и тогава основанието трябва да е "погрешно вписан получател на услугата" и да префактурирате стриктно до стотинка. И внимавайте паричният поток да е от Вас към сервиза за фоктурата, по която сте получател и от клиента към Вас за фактурата, с която префактурирате.
Добре е да напомняте на ръководителите, че има законови изисквания към сделките и тяхното документално обосноваване.
#2 | 12.07.2018, 12:52
Публикации: 182 / 0
Сервиза е издал фактура на наше име и съответно вече е платена от нас.Клиентът ,след като ние му издадем фактура -ще плати на нас.Може и без печалба.Какво правя при тази ситуация?
#3 | 13.07.2018, 20:00
Публикации: 6403 / 1127
Префактурирате.
Но без печалба.
#4 | 14.07.2018, 12:06
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Тук с един замах унищожихте частната инициатива.

Фирма А се договаря със Сервиза да ремонтира собствени и чужди автомобили с 30% ТО.
Фирма Б се договоря с фирма А да ремонтира автомобил в Сервиза с 15 % ТО.

В резултат:
Фирма Б - щастлива, защото има 15% по-ниска цена
Фирма А - щастлива, защото печели 15% от стойността
Сервиза - вероятно също щастлив, защото ако не е фирма А, фирма Б ще ремонтира автомобила в друг сервиз.

Не знам да има лицензи за ремонт на автомобили, говори се за нов закон в който ще се случи и това. То сега само закони за лицензиране правят.

Разбира се, ако има ограничение на пазара за предлагане на този вид услуги - лицензиране, регистриране и т.н. следва да се приложи друга схема за фактуриране.

Приятна почивка.
#5 | 15.07.2018, 15:37
Публикации: 6403 / 1127
Здравейте,
Това веселяшки го обяснете на данъчни при проверка, когато искат Протокол за извършена услуга.
Фирма А получава фактура за 100 лв. и издава фактура на Б за 115, а иначе Б би ремонтирало на пазарни цени за 130. Хубаво, ама какво ще фактурира за 115 лв. А на Б е въпросът. Та даже и за 100 лв. Защото сервизът фактурира ремонт на автомобил, който не принадлежи на А, а А няма в дейността си производствен и кадрови потенциал да фактурира ремонти на автомобили.

Приятна почивка  :smile1:
#6 | 16.07.2018, 11:27
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Добре ... нека да го обясним така:

Фирма А предлага услуги на пазара. За целта тя трябва да има кадрова и материална обезпеченост ИЛИ да има подизпълнител с такава обезпеченост в нашия случай с кодовото име Сервиз.

Огромна част от предоставените услуги на пазара не се извършват директно от фирмите изпълнители по договора, а от техни подизпълнители. Таксива са примерите за преотдаване на имоти под наем, ремонтни дейности по сгради, пътища ... а в нашия случай и автомобили.

Аз лично на данъчните ще предоставя договора със Сервиза и фактурата издадена от него с цитиран номер на превозното средство.

Същото така ще издам фактура за ремонта на Фирма Б по цените на, които съм се договорил с нея. Ще остане ДДС за внасяне, а върху печалбата ще трябва да си внеса и данък.

Не виждам проблем било то данъчен или търговски.

Приятна работа.
#7 | 16.07.2018, 12:33
Публикации: 6403 / 1127
Здравейте,
Не видях във въпроса колегата да упоменава договор със сервиза като подизпълнител. Такъв, естествено, би поставил въпроса в друга плоскост.
Коментирам само фактически запитвания без да предполагам скрит смисъл и да включвам въобръжение.
Може да не съм разбрала въпроса на питащата, за което поднасям своите извинения.

Приятна работа.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група